Home page > Aktuality > Zimní výzva: Do ledové vody v Litvě se nořily i ženy

Zimní výzva: Do ledové vody v Litvě se nořily i ženy

Doplavat k tonoucímu v ledové vodě a hned na to rozdělat oheň s využitím přírodního materiálu. To bylo úkolem vojáků, kteří se v Litvě zúčastnili netradiční akce s názvem Winter Challenge (zimní výzva).

Do akce s názvem zimní výzva se zapojily i ženy

Svou odolnost takto otestovalo šedesát vojáků, různých národností, z mezinárodního bojového uskupení, jež aktuálně působí v Litvě v rámci alianční mise předsunuté přítomnosti. Organizace akce se ujali čeští vojáci.

Ve filmu to vypadá jinak

„Účastníci si vyzkoušeli, co je a co není možné. Realita se zpravidla liší od toho, co vidíte například ve filmu,“ podotkl nadrotmistr D. M., který přišel s myšlenkou uspořádat tuto akci.

Úkolem vojáků bylo uplavat stanovenou vzdálenost a vyzdvihnout ze dna těžké břemeno. Hned na to měli rozdělat oheň s využitím přírodního materiálu. Po ledové lázni a v mokré uniformě to nebyl žádný med. „Zkuste rozdělat oheň, když máte ruce zmrzlé na kost,“ objasnili instruktoři záludnost zimní výzvy. „Tisíckrát o tom slyšet nenahradí to, když si to jednou vyzkoušíte na vlastní kůži,“ potvrdili čeští vojáci, kteří dohlíželi na průběh nevšedního výcviku.

Vodu se 2°C vyzkoušely i ženy

Do vody, která měla jen kolem dvou stupňů Celsia, se ponořily i ženy. „Sportuji, chodím do posilovny, snažím se udržovat v kondici. A výzvy mám ráda,“ prozradila vojákyně z norské jednotky, proč neváhala a zapojila se do akce.

„Instruktoři nám doporučili, hlavně dýchat a hýbat rukama,“ doplnila kolegyně z Nizozemska. „Pro mě bylo nejhorší to první ponoření – prvotní šok z ledové vody. Nevím, jak dlouho bych v takové vodě vydržela. Vzpomněla jsem si při tom na film Titanic,“ dodala s úsměvem. Silnou vůli prověřilo i rozdělávání ohně, do kterého se pustila hned, jak vylezla z vody. „Nebudu lhát, byla mi zima,“ přiznala vojákyně. „Ale nelituji, že jsem do toho šla. Byla to zajímavá zkušenost.“

Mohou zachránit lidský život

Do nevšední akce se zapojili vojáci na všech funkcích. Nejen z palebných jednotek, ale i zástupci Vojenské policie nebo tiskový mluvčí. „Záchrana tonoucího z ledové vody a následné zajištění tepelného komfortu vás může potkat v běžném životě. Když si to vojáci vyzkouší v rámci výcviku, jistě jim to pomůže v reálné situaci, kdy mohou třeba i někomu zachránit život,“ uzavřeli čeští instruktoři.

 

Foto: archiv eFP BG Litva

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru