RBS-70 / RBS-70NG

Přenosný protiletadlový raketový komplet velmi krátkého dosahu RBS-70 vyvinula a vyrábí společnost Saab Bofors Dynamics A.B. První verzi zavedla švédská armáda do výzbroje koncem 70. let s možností montáže na kolová nebo pásová vozidla. Avšak důsledně aplikované modulové uspořádání tohoto kompletu umožnilo pozdější úpravu, resp. modernizaci klíčových celků. Kromě zaměřovací/naváděcí jednotky to byla a je možnost využívat třech postupně zkonstruovaných a vyráběných verzí řízených střel. Proto dnes RBS-70 používá 18 zemí prakticky ve všech oblastech světa.

RBS-70 je určený k ničení vrtulníků ve visu, střel s plochou dráhou letu, lehce obrněných pozemních cílů, nízkoletících cílů zejména na příletu ale i na odletu. Cíle se postřelují na základě přímé viditelnosti, nebo detekce radarem. Komplet je možno využít ve dne i v noci a za podmínek jakéhokoliv rušení.

Základní části zbraňového systému tvoří stojan, optický zaměřovač a raketa v přepravním pouzdru. Tyto části mohou být složeny a připraveny k akci za méně než 60 sekund. Přídavná zařízení kompletu tvoří BORC (termokamera-noční zaměřovač), IFF (identifikace vlastní/cizí), TePP (terminál palebného prvku), externí napájecí zdroj s kabely a náhlavní souprava. Pokud je využíván BORC, může být protiletadlový systém RBS-70 nasazen po celých 24 hodin. Pro rakety systému RBS-70 jsou typickými znaky výsuvná křidélka a trysky ve střední části rakety. Koncová část slouží jako laserový přijímač. Palebná jednotka vybavena tímto kompletem je plně soběstačná a k napájení stačí baterie, nebo kabel s adaptérem DC/CD na vozidlo. Pro přepravu jsou třeba tři muži, pro obsluhu stačí jeden.

RBS-70 nevyužívá infračervené (IČ) proporcionální navádění jako jiné zbraňové systémy, ale střela je na cíl navedena pomocí laserového paprsku, který vyzařuje odpalovací zařízení a naváděná střela se pohybuje v tomto paprsku.

Cíl může být zaměřen vizuálně anebo pomocí radaru, ke kterému lze systém připojit. Jakmile je nalezen cíl, operátor cíl zaměří a dotazovačem IFF zjišťuje, zda jde o vlastní nebo nepřátelský cíl. Pokud jde o vlastní cíl, objeví se v zaměřovači varovné světlo a příprava k palbě je ukončena.

Jde-li o nepřátelský cíl, zamíří operátor směrem k cíli, odpálí střelu a stále sleduje cíl. Tím je střela neustále vedena po laserovém paprsku k cíli až do okamžiku zásahu. Pokud je naváděcí signál ztracen, dojde po určeném čase k autodestrukci rakety.

Mezi výhody laserového systému navádění, který byl u přenosného protiletadlového kompletu RBS-70 použit oproti navedení IČ patří:

 • Podstatně větší maximální dálkový a výškový dosah.
 • Vysoká odolnost proti všem druhům rušení.
 • Možnost měnit cíl za letu či si vybírat místo zásahu.
 • Větší bezpečnost pro vlastní letectvo (možnost zničit raketu za letu).

Nedílnou součástí protiletadlového raketového kompletu je simulátor RBS-70, který se využívá při výcviku operátorů. Simulátor, jehož součástí je i počítač, má mnoho přednastavených situací, které instruktor může upravovat či vytvářet úplně nové scénáře. Operátor systému je schopen zaútočit na středně obtížné cíle jen po několikahodinovém tréninku.

Základní technické údaje:

 • Hmotnost stojanu bez baterií: 25kg
 • Hmotnost zaměřovače: 34 kg
 • Hmotnost rakety v raketnici: BOLIDE 26 kg
 • Navádění pomocí vodícího laserového paprsku
 • Průměr střely s rozvinutými křidélky: 320 mm
 • Ráže střely: 110 mm 
 • Max. rychlost střely: Mach 2
 • Výškový dosah: Bolide 5 km
 • Dálkový dosah: Bolide 0,3-8 km
 • Čas přebití: přibližně 5 s
 • Doba složení kompletu: do 40 s
 • Obsluha: 3 osoby
 • Napájení: vlastní lithiové baterie, palubní síť vozidla nebo 220 V s měniči napětí

Příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu převzali během let 2020 a 2021 protiletadlové raketové komplety RBS-70NG (nové generace).

Protiletadlové raketové komplety RBS-70NG mají oproti předchozí generaci RBS-70 řadu výhod. Největší předností je schopnost postřelovat cíle v automatickém režimu. Operátor má možnost před výstřelem takzvaně uzamknout cíl. Samotné navedení rakety na cíl tedy provádí počítač. Navedení je tak přesnější a rychlejší, než když jej manuálně provádí operátor. Komplety RBS-70NG umožňují ovšem i nadále vedle automatického režimu také manuální navádění rakety na cíl.

Komplety RBS-70NG mají nižší hmotnost a jsou i více kompaktní. Jejich příprava pro taktické použití trvá tedy vojákům kratší dobu. Součástí je i noční režim - pro použití v noci tak není potřeba žádné přídavné zařízení.