Znaky pluku

Znak 25. protiletadlového raketového pluku

Znak je oválného tvaru v barevné kombinaci modro-žluto-červené. Modrá barva symbolizuje nebe jako prostor působení jednotek protivzdušné obrany. Červená a žlutá jsou historické barvy města Strakonice, vycházejí z klíčových tradic města a z historických barev rodu Bavorů ze Strakonic. Oválný tvar odkazuje na štít, tedy obranný prvek v boji. Vyplněn je žlutou barvou. Na oválu je červenou barvou vyveden Spartský klín jako symbol vůle, síly a odhodlání působit směrem vzhůru, tedy do prostoru působení jednotek protivzdušné obrany.

Znak 251. protiletadlového raketového oddílu

Znak je ve tvaru čtverce postaveného na jeden z vrcholů, uvnitř je znázorněn symbol střely. Znak ohraničuje modrý lem. Modrá barva symbolizuje nebe jako prostor působení jednotek protivzdušné obrany. Užité barvy ve znaku červená a žlutá jsou historickými barvami města Strakonice, vycházejí z klíčových tradic města a z historických barev rodu Bavorů ze Strakonic. Stejná barevná skladba tvoří také oficiální prapor města Strakonice. Symbol střely pochází z pečeti historického rodu Bavorů z poloviny 13. století. Představuje raketu – hlavní výzbroj protiletadlového raketového vojska, včetně 251. protiletadlového raketového oddílu, směřující vzhůru, tedy do prostoru působení jednotek protivzdušné obrany.

Znak 252. protiletadlového raketového oddílu

Znak je vyveden v trojúhelníkovém tvaru, ostrý úhel trojúhelníku míří vzhůru, tedy do prostoru působení jednotek protivzdušné obrany. Modrá barva symbolizuje nebe jako prostor působení jednotek protivzdušné obrany. Červený, bíle lemovaný hrot šípu, směřuje vzhůru, tedy do prostoru působení jednotek protivzdušné obrany. Bílý lem ve spojení s bílou figurou střelce odkazuje na pravidla šachu, ve kterých bílý vždy zahajuje. Symbolizuje tak jeden ze základních taktických principů bojové činnosti jednotek protivzdušné obrany, tj. postřelovat nepřítele dřív, než zahájí bojovou činnost. Červená barva symbolizuje vůli a odhodlání prolít vlastní krev v boji a v případě potřeby položit i život při obraně územní celistvosti a demokratických principů vlastní země i zemí spojenců. Všechny tři barvy jsou zároveň národními barvami. Figura střelce svými částmi, od pevné základny, přes tělo až k hlavě, symbolizuje koordinovanou činnost všech jednotek útvaru, nutnou k úspěšnému splnění úkolu.

Znak 253. praporu bojové podpory a logistického zabezpečení

Znak je kruhového tvaru, symbolizuje kulatý štít s modrým podkladem. Modrá barva štítu symbolizuje nebe jako prostor působení jednotek protivzdušné obrany. V modrém poli se nachází bílý trojúhelník, směřující ostrým úhlem nahoru. Obehnán je stylizovaným řetězem žluté barvy. Řetěz je zde symbolem pevnosti a pevné vazby mezi praporem a podporovanými palebnými jednotkami, které jsou vyjádřené bílým trojúhelníkem.