- 14.10.2024
Úvahy o službě v Armádě ČR nebo aktivní záloze, přání studovat na vysoké vojenské škole nebo jen zkusit, jestli na to mám, a blíže poznat vojenský svět. Důvody, proč více než tři desítky civilistů zavítaly v pátek 11. října do strakonické posádky, byly různé. Společné měli to, že z akce pojmenované Vojákem na zkoušku odjížděli plni zážitků díky pestrému programu, který pro ně připravili příslušníci zdejšího 25. protiletadlového raketového pluku.
S tím, že akce splnila jeho očekávání, odjížděl i Dominik Sekyra, který uvažuje o službě vojáka z povolání. Na akci se přihlásil, aby si mohl nezávazně vyzkoušet, co tato služba obnáší. „Informace o technice protivzdušné obrany lze samozřejmě čerpat z řady zdrojů. Vidět to ale ve skutečnosti a poznat, jak to vše funguje, je něco zcela jiného,“ uvedl sedmadvacetiletý Dominik. Současně na sebe prozradil, že už jako malý kluk chtěl být vojákem. „Svou roli v tom sehrála i rodinná tradice, můj děda byl totiž vojákem z povolání,“ vysvětlil.
Dá se to zvládnout
Další z účastníků, devatenáctiletý David Krajči, by zase rád studoval na Univerzitě obrany. I on si chtěl nezávazně vyzkoušet, co by jej čekalo jako studenta v uniformě. Největším zážitkem byl pro něj boj zblízka a bojové drily. „Pro mě osobně to nebylo fyzicky až tolik náročné, protože se již připravuji na přijímací zkoušky, které zahrnují také přezkoušení z tělesné přípravy. Pro lidi, kteří sem přijdou bez jakéhokoliv předchozího tréninku, to může být drobet náročné. Ale není to nic, co by se nedalo zvládnout,“ zhodnotil náročnost akce, kterou pro veřejnost připravili strakoničtí vojáci.
Hrboly, spousta vody a bláta
Vyzkoušet si, jestli má na to být vojákem a zda kromě práce hlavou zvládne i fyzickou zátěž. To byla zase motivace Kristiny Trenzové, která na akci přijela až z jižní Moravy. „Řada mých kolegů jsou vojáci z povolání, stejně tak i můj otec a bratr slouží v armádě,“ svěřila se šestadvacetiletá žena, která pracuje na Univerzitě obrany jako občanská zaměstnankyně. Program akce se jí líbil po všech stránkách, nadšená byla z jízdy v bojovém pásovém vozidle. „Jízda přes hrboly, spousta bláta, vody, bylo to úžasné,“ popsala Kristina Trenzová.
Obsluha protiletadlové techniky i práce spojařů
Účastníci akce si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak se obsluhuje protiletadlová technika. Ať už se jednalo o radiolokátor, který slouží k zachytávání vzdušných cílů, nebo protiletadlový raketový komplet, pomocí kterého vojáci sestřelují nepřátelská letadla. Civilisté se rovněž učili, jak se poskytuje první pomoc v bojových podmínkách. Na okamžik si mohli vyzkoušet i práci armádních spojařů.
„Na akci byli přítomni také zástupci rekrutačního pracoviště z Českých Budějovic a Plzně, kteří se věnovali zájemcům o službu v Armádě ČR, aktivní záloze i zájemcům o studium na vysoké vojenské škole,“ doplnil velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger.
Nevšední akci pro veřejnost uspořádal strakonický protiletadlový pluk již poosmé. Celkem touto akcí už prošlo 250 zájemců.
Foto: 91. skupina informačního boje
Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice