Vzpínající se hřebec doběhl v Litvě ke startovní čáře certifikace

foto2.jpg
  • 8.10.2022
  • Jana Samcová

Jednotky začleněné do aliančního mezinárodního bojového uskupení eFP (enhanced Forward Presence) v Litvě se v posledních čtrnácti dnech společně během cvičení Rising Stallion (vzpínající se hřebec) připravovaly na certifikaci, která je čeká již v druhé polovině října.

Maskování hlavního zbraňového systému - protiletadlového raketového kompletu RBS-70

Je úterní zářijové ráno a na litevských silnicích je nezvykle rušno. Z Rukly do vojenského prostoru v Pabrade na východě země se přesunuje hned několik kolon mezinárodního bojového uskupení eFP. Mezi nimi je i česká jednotka pozemní protivzdušné obrany ze Strakonic. Kolona sestávající převážně z nákladních vozidel Tatra, ale i z velitelského vozidla Dingo a několika menších aut, má na silnici skoro kilometr. Ale i taktický přesun do prostoru nasazení je součástí cvičení.

Zvláštností je to, že kolony jedou po běžných silnicích za normálního provozu. Každý konvoj doprovází litevská vojenská policie i jejich kolegové z eFP. Posádky vozidel jsou v plné bojové výstroji a vše má v souladu se standardy NATO simulovat situaci, kdy by přesun nebyl jen cvičný.

Plné soustředění po celou dobu

Taktický přesun trvá zpravidla o něco déle, než běžná jízda v koloně a náročný je především pro řidiče. „Máte jen málo času na to, abyste se najedli a napili, skoro celou dobu sedíte za volantem a musíte se stále naplno soustředit,“ říká řidička družstva vzdušného průzkumu svobodnice D. Š. Vše ale šlo hladce a zhruba po šesti hodinách dorazila kolona do cíle.

Tam čeští vojáci během desetidenního pobytu cvičili vše, co obnáší jejich specializace. Hlavní část českého kontingentu, jednotka s protiletadlovými raketovými komplety RBS-70, která v rámci mise předsunuté přítomnosti eFP působí v Litvě od konce července, se věnovala hlavně nácviku ochrany vzdušného prostoru.

Kromě toho si příslušníci uskupení vyzkoušeli i činnost v případě napadení nepřítelem v léčce, odmoření po chemickém útoku nebo jízdy ve tmě s přístroji nočního vidění. Četa ochrany a obrany cvičila činnost v případě napadení nepřítelem, boj v zastavěném prostoru i uvnitř budov.

Dvě družstva s RBS-70 pak působila v sestavě spolu s belgickými příslušníky kontingentu. Belgičané plnili obranné činnosti mechanizované roty, Češi měli na starosti jejich protivzdušnou obranu. „Je to náročné hlavně v tom, jak zkoordinovat pohyb jednotek na potenciálním bojišti,“ říká velitel baterie kapitán Z. Č.

„Příliš se to tu neliší od podmínek, na které jsme zvyklí od nás. I les je skoro stejný. Novinkou je ale zdejší úplná rovina,“ popisuje své zkušenosti velitel družstva rotný J. K. „Jsme zvyklí mít stanoviště na kopci a využívat terén, tady musíme počítat s úplně jiným terénem,“ dodává.

Pomalejší, pečlivá očista

Ve spolupráci s německými partnery si čeští vojáci vyzkoušeli i útok chemickými zbraněmi na kolonu a následný přesun na odmořovací stanoviště. Očistu tam provedla protichemická jednotka eFP německého Bundeswehru. Češi si museli s pomocí německých kolegů sundat masky, svléknout protichemické obleky a odmořit zbraně. Očista vodou představující odmořovací kapalinu čekala i auta, a to díky speciální plošině ze všech stran.

„Odmořují možná o něco pomaleji, zato pečlivě. Je dobré vidět, jak to, co umí i čeští chemici, dělají naši spojenci,“ říká příslušník české jednotky poručík M. V. „Největší přínosy cvičení vidím v tom, že jsme si mohli vyzkoušet taktický přesun dle standardů NATO, stejně jako v působení v neznámém prostředí litevského výcvikového prostoru a v mezinárodní spolupráci s ostatními členy uskupení,“ hodnotí velitel baterie kapitán Z. Č.

Certifikační cvičení ve druhé polovině října prověří schopnost společného působení všech součástí eFP pod velením Německa, kde jsou kromě českých vojáků nasazeni i Nizozemci, Belgičané, Němci, Norové a Lucemburčané.

Foto: 3. ÚU AČR eFP GBAD Litva

Autor: kapitánka Lucie Machorková

Fotogalerie