Home page > Aktuality > Vojáci po návratu z mise převzali medaile a odznaky

Vojáci po návratu z mise převzali medaile a odznaky

Definitivní tečku za nasazením 1. úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany v zahraniční misi v Litvě udělal slavnostní nástup, který se uskutečnil v pondělí 21. února v kasárnách V Lipkách ve Strakonicích. Vojáci během něj převzali Medaile ministryně obrany ČR Za službu v zahraničí III. stupně a Pamětní odznaky 1. Úkolového uskupení Armády ČR eFP GBAD Litva.

Z průběhu slavnostního nástupu

Určení vojáci obdrželi dále i pamětní minci za výtečné plnění úkolů v zahraniční operaci.

Jednotka působila v Litvě od července 2021 do letošního ledna. Tvořilo ji 130 vojáků, převážně z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Hlavním úkolem strakonických vojáků bylo střežit vzdušný prostor mezinárodnímu bojovému uskupení, jehož byli součástí. Kromě českých vojáků zde působili vojáci z Německa, Nizozemska, Norska, Belgie a Lucemburska.

Pro strakonické vojáky se jednalo o historický okamžik, protože byli poprvé nasazeni v misi jako samostatná jednotka.

Vojáci působili v Litvě v rámci takzvané Alianční předsunuté přítomnosti. Ta je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu z července 2016. Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Konkrétní vojenský příspěvek členských států je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.

 

Foto: Pavel Kozák

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru