Ukázková spolupráce: Strakoničtí vojáci se připravují na nové zbraně, zkušenosti čerpají od kolegů ze 4. brigády rychlého nasazení

foto1.jpg
  • 5.9.2023
  • Jana Samcová

Strakonické vojáky čeká přezbrojení. Do konce letošního roku by měli převzít nové pistole a kulomety. Aby na ně byli dobře připraveni, absolvovali v uplynulých dnech školení. Zkušenosti jim předávali vojáci ze žateckého 41. mechanizovaného praporu, kteří tyto zbraně již používají.

Strakonický 25. protiletadlový raketový pluk má v současnosti ve výzbroji pistole CZ 75 SP-01 Phantom a kulomety vz. 59. „Náhradou za ně obdržíme pistole CZ P-10 C a kulomety FN MINIMI,“ uvedl rotmistr Jan P., který školení inicioval.

„Jednalo se o prvotní seznámení s novými zbraněmi, jež bylo primárně určené vojákům, kteří u našeho útvaru působí jako garanti střelecké přípravy. Přizvali jsme ovšem i vojáky logistických odborností jako zbrojíře či materialisty,“ podotkl rotmistr.

Cenné zkušenosti z praxe

Školení mělo teoretickou část, která probíhala převážně formou diskuse, i praktickou část. „Naši garanti nejsou v oblasti střelecké přípravy nováčky. Řada z nich se střelbě věnuje i závodně. Hlavním cílem tak bylo, abychom se od vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení dozvěděli zejména věci z praxe,“ vysvětlil rotmistr Jan P.

Strakoničtí vojáci vysoce ocenili přístup instruktorů z „brnky“. „Probrali jsme odlišnosti původních zbraní od nových. Zejména jsme detailně diskutovali silné i slabé stránky jednotlivých zbraní, včetně toho, jak tyto vlastnosti efektivně využívat při samotném bojovém použití a manipulaci,“ prozradil jeden z účastníků rotmistr Pavel S.

„Vojáci měli dále možnost, v rámci tohoto pracovního setkání, poznat blíže i zbraně, které nejsou určené pro náš útvar a používají je jiné jednotky Armády ČR,“ zmínil další přínos rotmistr Jan P.

Spolupráce s průzkumnými jednotkami

Výměna zkušeností mezi strakonickými a žateckými vojáky trvá více než dva roky. Podle rotmistra Jana P. se mimo jiné osvědčila spolupráce s průzkumnými jednotkami. „V palebném postavení musí být naši vojáci schopni reagovat nejen na vzdušné hrozby, ale i na průzkumné jednotky nepřítele. Průzkumné jednotky zase na oplátku získávají cenné informace o činnosti jednotek pozemní protivzdušné obrany,“ potvrdil strakonický instruktor, že obě strany se od sebe učí navzájem.

Po přezbrojení na nové pistole a kulomety čeká strakonické vojáky v příštím roce také výměna útočných pušek CZ 805 Bren A1 za typ CZ BREN 2.

Foto: nadrotmistr Radek Kulhánek

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie