Tisíc cílů za rok musí zničit adept na střelce protiletadlové jednotky

foto6.jpg
  • 3.5.2022
  • Jana Samcová

Protiletadlová raketová baterie ze Strakonic aktuálně působí jako součást mezinárodního bojového uskupení eFP (enhanced Forward Presence) v Litvě. Hlavní palebnou silou české jednotky je protiletadlový raketový komplet RBS-70, který obsluhují operátoři neboli střelci. A právě jejich výcvik je klíčový pro úspěšnost obrany vzdušného prostoru.

Operátoři RBS-70 během výcviku na trenažéru

Obsluha radiolokátoru RVR (ReVISOR) informuje řídícího palby o přítomnosti jakéhokoliv letícího prostředku ve vzdušném prostoru, který střeží. Řídící palby tuto informaci vyhodnotí a přidělí cíle jednotlivým družstvům RBS-70. Jakmile informaci obdrží operátor, vyhledá cíl v prostoru, zaměří ho a vystřelí. Ačkoliv postup vypadá jednoduše, k úspěšnému zásahu vedou precizně nacvičené a sehrané úkony celého týmu a především přesné navádění střely operátorem až k cíli.

„Vyhledám cíl, zaměřím, vystřelím a střelu pomocí joysticku navádím až k cíli, dokud ho nezasáhne. Je to hodně jemná a přesná práce,“ popsal četař M. M. Pokud cíl zlikviduje, hlásí řídícímu palby: „Cíl zničen“.

Devět simulátorů v boji

Příprava operátora je náročná, trvá přibližně rok. Aby operátor mohl začít střílet ostrou municí, musí své schopnosti dokázat nejprve na simulátoru RBS-70. Ten je reálnou replikou protiletadlového kompletu, kde cíle a prostředí simuluje počítačový program. Pro rozvoj a udržení dovedností musí zachytit a sestřelit minimálně tisíc cílů během kalendářního roku.

„Připravuji obtížné scénáře na simulátoru, aby mohli operátoři trénovat zachytávání a sestřelování manévrujících cílů v různých situacích. Pro ztížení úloh využíváme povětrnostní vlivy nebo střídáme denní či noční dobu,“ přiblížil výcvik na simulátoru zástupce velitele baterie nadporučík P. Z.

Česká jednotka ve spolupráci s litevskými kolegy z jednotky protivzdušné obrany využila jejich simulátory RBS-70 pro vlastní bojovou přípravu. Litevská jednotka má k dispozici devět simulátorů, které je možné zapojit do jednoho bojového scénáře. To je pro Čechy jedinečná a nová zkušenost. „Ještě nikdy jsme nezkoušeli na simulátoru řešit scénář se zapojením více kompletů RBS-70. Je to pro mě nová a opravdu přínosná zkušenost,“ podělil se o své dojmy jeden z operátorů četař P. N.

Řídící výcviku nadporučík P. Z. považuje tento výcvik za velmi důležitý pro působení pozemní protivzdušné obrany. „Využití více simulátorů najednou je neocenitelná příležitost pro sladění činnosti obsluh RBS-70 i řízení palby celé jednotky,“ shrnul tento důstojník.

Foto: autor

Autor: kapitánka Tereza Kabourková

Fotogalerie