Strakoničtí vojáci zamířili do Rumunska. Zapojí se zde do největšího cvičení protivzdušné obrany v rámci NATO

Cvičení Ramstein Legacy 2024
  • 3.6.2024
  • Jana Samcová

Na území Rumunska a Maďarska v pondělí 3. června odstartovalo mezinárodní cvičení Ramstein Legacy 2024. Do největšího cvičení protivzdušné obrany v rámci NATO se zapojí jednotky z 15 zemí Aliance. Českou armádu bude na cvičení reprezentovat stovka vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

„Hlavním cílem je procvičit činnost naší jednotky pozemní protivzdušné obrany v mezinárodním prostředí,“ uvedla majorka Petra Pihera, která bude strakonickým vojákům na cvičení velet. 

První spolupráce s portugalskými vojáky

Vojáci budou pro potřeby cvičení rozděleni do několika uskupení. Češi budou společně s Litevci působit v jednotce, které budou velet Portugalci. „S příslušníky portugalských ozbrojených sil jsme dosud v rámci žádného mezinárodního cvičení neměli možnost spolupracovat. Bude to pro nás nová zkušenost. Naopak s litevskými vojáky se velmi dobře známe, ať už z našeho působení v rámci alianční mise předsunuté přítomnosti v Pobaltí nebo díky cvičením, kterých jsme se účastnili v minulosti,“ sdělila majorka Pihera. 

Čeští vojáci budou s Litevci střežit určenou část vzdušného prostoru. Jako hlavní zbraň budou oba národy používat protiletadlové systémy RBS-70. Zatímco Litevci budou cvičit se starší verzí, čeští vojáci se do cvičení zapojí s nejnovější generací této zbraně označované jako RBS-70NG (New Generation). Vojáci budou dále na cvičení používat prostředky radiolokačního a vzdušného průzkumu a systémy velení a řízení palby. 

Zapojí se alianční letectvo

Do největšího aliančního cvičení protivzdušné obrany se zapojí i letectvo. Bojové letouny a vrtulníky, z výzbroje několika států NATO, budou jednotkám pozemní protivzdušné obrany simulovat vzdušného protivníka. „Naši vojáci se procvičí v identifikaci a zachytávání prostředků vzdušného napadení. Lze očekávat, že mezi nimi budou letadla, na která vojáci zatím nikdy nepůsobili. Jedná se o další bonus, který přináší účast na mezinárodním cvičení,“ potvrdila majorka Pihera s tím, že schopnosti vojáků prověří i drony, které v současnosti pro protivzdušnou obranu představují velkou hrozbu. 

Strakoničtí vojáci nebudou v Rumunsku procvičovat pouze taktiku obrany vzdušného prostoru. „Procvičí si také procedury a postupy, jak čelit pozemnímu nepříteli. V rámci mezinárodní spolupráce nám budou rumunští vojáci simulovat pozemní útoky vedené proti palebným postavením družstev či místům velení,“ upřesnila majorka Petra Pihera.

Další cvičení již na podzim

Čeští vojáci se na cvičení Ramstein Legacy potkají i s vojáky ze Slovenska, se kterými pravidelně cvičí. Shodou okolností již na podzim je čeká společné cvičení, jež se bude konat v České republice. „Do chystaného mezinárodního cvičení Tobruq Arrows 2024 se kromě českých a slovenských vojáků zapojí i příslušníci lotyšských ozbrojených sil. Hlavní náplní cvičení budou bojové střelby z protiletadlových raketových systémů,“ prozradil velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger. 

 

Foto: autor a archív 252. protiletadlového oddílu

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice