Strakoničtí vojáci na cvičení v Dánsku otestovali moderní zařízení pro identifikaci vlastních a cizích letadel

Čeští vojáci se v Dánsku zapojili do aliančního cvičení Bold Quest.
  • 1.11.2023
  • Jana Samcová

Strakoničtí vojáci se mohou pochlubit výrazným úspěchem. Během nedávného cvičení Bold Quest v Dánsku úspěšně otestovali zařízení IFF mód 5, sloužící k identifikaci vlastních a cizích prostředků vzdušného napadení.

Zařízením IFF (Identification Friend – or – Foe) disponují letadla, radiolokátory i protiletadlové raketové systémy. Vojákům pomáhá zjistit, jestli letoun či vrtulník pohybující se ve vzdušném prostoru je vlastní nebo cizí (nepřátelský). Česká armáda u zařízení IFF doposud využívala mód 4, nyní v souladu se standardy NATO přechází na mód 5.

„Zařízení IFF mód 5 jsme poprvé u prostředků protiletadlového raketového vojska vyzkoušeli v praxi. Testovali jsme jej jak u protiletadlového systému RBS-70, u kterého musel být proveden upgrade zařízení IFF, aby umožňoval mód 5, tak i u novějšího systému RBS-70NG, který zařízením IFF mód 5 již disponuje,“ uvedl velitel 252. protiletadlového oddílu podplukovník Petr Řezníček. 

Zapojilo se letectvo i námořnictvo

Používání zařízení IFF mód 5 bylo současně hlavním námětem cvičení Bold Quest, do kterého se kromě Dánska jako hostitelské země zapojila Francie, Německo, Nizozemí, Norsko, Švédsko, Velká Británie či USA. Identifikaci vlastních a cizích prostředků procvičovaly nejen protiletadlové raketové systémy, ale i radiolokační prostředky a letecká technika. Ve vzduchu tak operovaly letouny Eurofigher Typhoon, F-16, JAS-39 Gripen i nejmodernější stroje F-35. Do cvičení se zapojilo i námořnictvo.

Vzdušným protějškem pro strakonické vojáky byla nejčastěji dánská letadla. „Speciálně pro účely našeho testování vyčlenilo Dánské královské letectvo dva cvičné letouny T-17,“ upřesnil podplukovník Řezníček, který velel českým vojákům na aliančním cvičení.

Významnou premiéru zažili i strakoničtí spojaři

Cvičení Bold Quest věnovalo také velkou pozornost tomu, jak jsou alianční armády schopné sdílet informace o vzdušné situaci. „Český prostředek pro řízení palby byl propojen s informačním systémem dánské armády, který nám umožnil sdílet informace s ostatními aliančními jednotkami,“ zjednodušeně popsal nadporučík Jan Bažant z oddělení komunikačních a informačních systémů strakonického pluku. 

I z hlediska spojení získali strakoničtí vojáci na cvičení v Dánsku nové zkušenosti. „Pro přenos informací mezi naším a dánským prostředkem jsme využili komunikační protokol JREAP C. V České republice jsme tento způsob spojení testovali zatím jen s využitím optického nebo metalického kabelu. Na cvičení Bold Quest jsme poprvé pro tento způsob spojení využili bezdrátový přenos pomocí vestavěných radiostanic,“ dodal nadporučík Bažant. 

 

Foto: 252. protiletadlový raketový oddíl

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice