Strakonické 2. úkolové uskupení začalo v Litvě plnit operační úkol

foto5.jpg
  • 7.2.2022
  • Jana Samcová

Ve středu 2. února se na základně v Rukle uskutečnilo slavnostní předání operačního úkolu druhému úkolovému uskupení Armády ČR alianční mise předsunuté přítomnosti v Litvě. Jeho příslušníci pokračují dále jako součást mezinárodního bojového uskupení pod vedením Německa, po boku aliančních spojenců z Belgie, Nizozemska, Norska, Islandu a Lucemburska.

Předání státní vlajky do rukou nového velitele českého uskupení

Velitel druhé rotace major Rostislav Růžička doufá, že on i jeho tým naváže na dobrou práci svých předchůdců. „Pevně věřím, že dostojíme svým závazkům a prokážeme našim spojencům, že jsme plnohodnotným aliančním partnerem,“ sdělil. 

Náročná příprava

Do Pobaltí se jednotka připravovala téměř rok a půl. Ačkoliv někteří strakoničtí vojáci již mají zahraniční zkušenosti, 25. protiletadlový raketový pluk vyčleňuje samostatné úkolové uskupení historicky poprvé. 

Příprava se skládala ze tří fází: výstavby sil, individuální přípravy jednotlivců a společné přípravy celého úkolového uskupení. „První dvě fáze byly ovlivněné epidemiologickou situací v České republice, nicméně jsem spokojen s tím, jak příprava proběhla i za ztížených podmínek,“ kvitoval velitel druhé rotace.

Spolupráce s dalšími specialisty

Česká jednotka v Litvě čítá zhruba 130 vojáků a je primárně složena z příslušníků 252. protiletadlového raketového oddílu, které doplňují jejich kolegové z dalších složek strakonického pluku a specialisté z útvarů napříč armádou. Hlavní bojovou sílu tvoří protiletadlová raketová baterie, jež je vyzbrojená protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70.

Čeští vojáci budou působit na základně v Rukle, kde vystřídali své kolegy z prvního úkolového uskupení, kteří zde působili v minulých šesti měsících. Jejich úkolem bude i nadále přispívat k zajištění protivzdušné obrany bojového uskupení eFP (enhanced Forward Presence). „Protiletadlová baterie bude integrována do mezinárodních jednotek pozemních sil, a zároveň se bude účastnit společných výcviků jednotek GBAD nasazených na východním křídle NATO,“ uzavřel velitel 2. rotace.

Foto: autor

Autor: kapitánka Tereza Kabourková

Fotogalerie