Home page > Aktuality > První střelby strakonických vojáků na misi v Litvě: Z protiletadlových kompletů vypálili salvu raket

První střelby strakonických vojáků na misi v Litvě: Z protiletadlových kompletů vypálili salvu raket

Strakoničtí vojáci absolvovali střelby z protiletadlových raketových kompletů RBS-70. Spojené byly hned se třemi unikátními premiérami. Vojáci poprvé stříleli v rámci nasazení na zahraniční misi, poprvé na území Litvy a poprvé se systémy RBS-70 ničili vzdušný cíl salvou raket.

Strakoničtí vojáci poprvé stříleli z protiletadlových kompletů RBS-70 na zahraniční misi

 

Střelby se uskutečnily na sklonku čtyř měsíců, které již uběhly od začátku jejich působení v alianční misi předsunuté přítomnosti v Pobaltí. S nadsázkou lze říci, že vojáci symbolicky za každý měsíc vypálili jednu raketu. „Stříleli jsme celkem čtyři rakety na imitované vzdušné cíle, které simulovaly vrtulník ve visu,“ uvedl velitel české jednotky v Litvě major Roman Dvořák, který zároveň řídil střelby.

 

Vojáci ze zbraňových systémů RBS-70 stříleli salvu raket. V praxi to znamená, že dvě protiletadlová družstva vypálila raketu na jeden cíl ve stejný okamžik. „Při této střelecké úloze hraje důležitou roli časová koordinace. Velitel střílející jednotky vydává pokyn ke střelbě dvěma družstvům současně,“ upřesnil major Dvořák.

 

První střelby na území Litvy

 

Kromě toho že vojáci poprvé stříleli na zahraniční misi, absolvovali také první střelby na území Litvy. Mimo České republiky zatím stříleli jen ve Švédsku, kam jezdili krátce po zavedení systému do výzbroje v letech 2007 a 2008. Se systémem RBS-70 se čeští vojáci zapojili i do největších střeleb pozemní protivzdušné obrany v rámci NATO, které se konaly v roce 2019 v Polsku.

 

První střelby strakonických vojáků v Litvě se uskutečnily ve výcvikovém prostoru Pabrade. „Příprava i samotné provedení střeleb probíhaly v úzké spolupráci s litevskou stranou. Vzhledem k tomu, že střelby se konaly na litevském území, museli jsme se přizpůsobit zdejším podmínkám. Jejich pravidla i bezpečnostní opatření pro střelbu se příliš neliší od těch českých,“ konstatoval major Dvořák a dodal, že Litevci poskytli českým vojákům také zázemí, kde proběhla kontrola a měření kompletů před střelbami.

 

Ani příprava vojáků na střelby se zásadně nelišila od českých zvyklostí. „Museli úspěšně zvládnout přezkoušení z teoretických znalostí i praktických dovedností, včetně přezkoušení na střeleckém trenažéru,“ doplnil major Roman Dvořák.

 

Předvedli schopnosti aliančním partnerům

 

Střelby neohrozila ani mlha a nízká oblačnost, která je v Litvě v tomto ročním období poměrně častá. Vojáci zničili všechny imitované vzdušné cíle. Kolegům z ostatních aliančních jednotek, kteří nemají tolik zkušeností s tímto zbraňovým systémem, tak předvedli nejen svoje schopnosti, nýbrž i možnosti tohoto systému při ostrých střelbách.

 

Střelby byly součástí taktického cvičení Blazing Leopard. Kromě české jednotky protivzdušné obrany se cvičení zúčastnili Němci, Holanďané a Norové, kteří stříleli z tanků, bojových vozidel pěchoty, protitankových a dalších zbraní.

 

Foto: Andy Meier, archiv eFP BG Litva

 

Autor: kapitánka Jana Samcová

Fotogalerie

Nahoru