Home page > Aktuality > Potřebuji, aby moje práce měla hlubší smysl, říká zájemce o vstup do aktivní zálohy

Potřebuji, aby moje práce měla hlubší smysl, říká zájemce o vstup do aktivní zálohy

Bojové drily, vojenské bojové umění MUSADO, obsluhu raketových kompletů nebo jízdu v pásovém vozidle – to vše si mohla vyzkoušet dvacítka civilistů, která se zúčastnila akce Vojákem na zkoušku. V pátek 22. října ji ve strakonické posádce uspořádal zdejší 25. protiletadlový raketový pluk.

Seznámení s radiolokační technikou

Na akci dorazili skuteční nadšenci. „Ještě jsem neuměl ani pořádně chodit a už jsem po babičce chtěl, aby mi ušila maskáče,“ potvrdil s úsměvem Jiří Eliáš, že ho to do uniformy táhlo od dětství. „Můj děda sloužil v armádě 34 let, paradoxně mi mé rozhodnutí rozmlouval, já se ale nenechám odradit. Potřebuji, aby moje práce měla hlubší smysl,“ svěřil se dvacetiletý mladík, kterého již zanedlouho čeká zdravotní prohlídka před vstupem do aktivní zálohy.

Společně s dalšími civilisty si ve strakonických kasárnách vyzkoušel, co musí zdejší vojáci umět. „Nejvíce mě zaujal protiletadlový komplet RBS-70. Vím, že vojáci jsou s touto zbraní aktuálně na misi v Litvě. Kdybych měl někdy možnost vyjet do mise, neváhal bych,“ prozradil Jiří Eliáš.

Když člověk chce, dá se leccos překousnout

Akce mu náročná nepřišla, i když přiznal, že nerad běhá. „Všechno je to v hlavě, a když člověk chce, dá se leccos překousnout,“ dodal mladý muž z Domažlic, který pravidelně trénuje, aby splnil fyzické požadavky pro vstup do zálohy.

Své rezervy zjistil i Tomáš Kloud, jenž na akci dorazil z nedalekého Písku. „Nejnáročnější bylo, když jsme před cvičením MUSADO běhali přes celý areál kasáren. Fyzičku musím ještě trochu dohnat,“ uznal jednatřicetiletý řidič z povolání, který by rád tuto pozici zastával i v armádě. „Zatím zkusím službu v aktivní záloze, pak bych se chtěl dostat i k profesionálním vojákům,“ sdělil účastník, kterého na vojenské službě láká možnost kariérního růstu.

Jezdili v bojovém vozidle i cvičně sestřelovali letadla

Kromě vojenského bojového umění si účastníci vyzkoušeli zejména to, co je hlavní náplní služby vojáků u protivzdušné obrany. Trénovali ovládání protiletadlových kompletů, se kterými vojáci sestřelují nepřátelská letadla. Poznali radiolokační techniku, jež monitoruje vzdušný prostor. Nacvičovali manipulaci se speciálním jeřábem, pomocí kterého se nabíjejí rakety na odpalovací zařízení. Velkým zážitkem byla i jízda v bojovém pásovém vozidle. Na vlastní kůži si vyzkoušeli, jak se poskytuje první pomoc v boji. Nacvičovali bojové drily při kontaktu s protivníkem. Prohlédli si také vozidla, kterými je vybaven strakonický útvar. Funkcionáři pluku jim představili i modernizační projekty, které útvar čekají.

Strakonický útvar chce získat nové posily

Smyslem akce bylo získat nové posily pro strakonický útvar, který se dlouhodobě potýká s nedostatkem lidí. V případě vojáků z povolání činí naplněnost pluku 68 %, chybí hlavně řidiči a operátoři. Jednotka aktivní zálohy je obsazena pouze z jedné pětiny a do svých řad hledá vojáky, kteří budou mít na starosti strážní zabezpečení.

„V družstvu jsem měl člověka, který zvažoval službu v Armádě České republiky, ale nikoliv u strakonického útvaru. Akce se mu natolik líbila, že prohlásil, že si to ještě rozmyslí,“ potvrdil jeden z vojáků, že akce splnila svůj účel.

Podobný program pro civilisty připravil strakonický útvar popáté. Celkem akcí prošlo již 157 zájemců, z čehož 30 bylo žen.

 

Foto: SkKySIO

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru