Nejen výsadek ze člunu trénovali strakoničtí záložáci na Lipně s vodními záchranáři

Výsadek ze člunu
  • 15.6.2024
  • Jana Samcová

Vysazení na vodní plochu, dopomoc indisponovanému plavci nebo skoky do neznámé vody – nejen to procvičovali strakoničtí vojáci v záloze ve spolupráci s Vodní záchrannou službou. Dovednosti, které mohou využít při vojenské službě i v civilním životě, trénovali na Lipenské přehradní nádrži na Českokrumlovsku.

 

Vysazení ze člunu na vodní plochu si vyzkoušel i svobodník Lukáš Lenghardt. „Snesl bych i vyšší rychlost,“ potvrdil s úsměvem, že si cvičení skutečně užil. „Mojí zálibou jsou motorky, mám rád jízdu na okruhu, takže rychlost a adrenalin jsou mi vlastní,“ prozradil se na sebe jednačtyřicetiletý voják v záloze.
 

Spolu se svými kolegy nacvičoval i to, jak pomoci indisponovanému plavci. Ať už jako jednotlivec, ve skupině či s využitím paddleboardu. „Jsou to hodně užitečné poznatky a zkušenosti, které se mohou hodit i v civilním životě,“ ocenil náplň výcviku svobodník Lenghardt.

 

Koníček i způsob odpočinku
 

Ačkoliv v minulosti zvažoval službu v profesionální armádě, upřednostnil nakonec civilní zaměstnání a uniformu obléká jen pár týdnů v roce jako voják aktivní zálohy. „Je to pro mě koníček i způsob mentálního odpočinku,“ říká Lukáš Lenghardt, který v civilu pracuje jako obchodní zástupce.

 

U strakonické jednotky aktivní zálohy slouží od roku 2021. Jeho hlavním úkolem, stejně jako jeho „spolubojovníků“, je střežit palebná postavení a místa velení protiletadlových jednotek. Nejčastěji tak cvičí taktiku, bojové drily a střelbu z ručních zbraní.

 

Snažíme se tento vševojskový výcvik zpestřit a doplnit o další aktivity, které sice bezprostředně nesouvisejí se strážní službou, ale patří mezi dovednosti vojáků nebo je lze využít v civilním prostředí,“ vysvětlil kapitán Michal Štoural, který velí jednotce aktivní zálohy, jež je součástí 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.

 

Vojenské lezení i plavání pod ledem

 

Nedávno tak vojáci v záloze absolvovali výcvik ve vojenském lezení. Na začátku roku ve spolupráci s vodními záchranáři procvičovali plavání v ledové vodě a způsoby sebezáchrany, když se člověk proboří pod led. Řada strakonických záložáků má za sebou i speciální výcvik S.E.R.E., při kterém se učili, jak přežít v nouzi na nepřátelském území a zachránit se, tedy dostat se zpět do bezpečí.

 

Součástí výcviku, který se odehrával v obci Dolní Vltavice, kde sídlí Vodní záchranná služba Českého červeného kříže Český Krumlov, byly i prvky vojenského plavání. Cvičení sice probíhalo pod taktovkou civilních záchranářů, ale i za dozoru instruktora vojenského plavání ze strakonického protiletadlového pluku. „Instruktoři, ať už z našeho útvaru, jiných útvarů Armády ČR i civilních složek, mají velkou zásluhu na tom, že vojáci v záloze hodnotí výcvik jako zajímavý. Samozřejmě nám to pomáhá zvyšovat naplněnost naší jednotky aktivní zálohy. V podstatě není měsíc, abych neřešil nové zájemce o službu u naší jednotky,“ uzavřel kapitán Michal Štoural. 

 

Video: nadporučík Jan Fajfrlík

 

Foto: kapitánka Jana Samcová

 

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice
 

Video - Výcvik na Lipně!

Formát video/quicktime není podporovaný.
Video můžete stáhnout zde: Video.mov (38.99 MB)