Na Vítkově nastoupili vojáci, kteří se vrátili z mise v Pobaltí

foto8.jpg
  • 22.10.2022
  • Jana Samcová

Strakoničtí vojáci se v pátek 21. října u Národního památníku na pražském Vítkově zúčastnili slavnostního nástupu po návratu ze zahraniční operace v Litvě. Během nástupu převzali Medaile ministryně obrany ČR Za službu v zahraničí a další ocenění. Za splnění náročných úkolů jim poděkovali náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec a náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.

Ze slavnostního nástupu na pražském Vítkově

Vojáci se na Vítkově slavnostně shromáždili poprvé po třech letech po covidové pauze. Před třemi lety svět čelil hrozbě islámského radikalismu a teroristických aktivit. Po únorové ruské agresi na Ukrajině se bezpečnostní hrozby zcela zásadně změnily. Staré hrozby ale nevymizely a dnešní bezpečnost stále ovlivňují.

„Tyto mise jsou přirozeně pro nás a pro celý svět stále důležité. V této složité době potřebujeme, aby v regionech Blízkého a Středního východu panoval klid. Existuje totiž určitá globální provázanost všech současných hrozeb. Putin a jeho žoldáci se nevměšují jen do dění na Ukrajině, ale i v jiných částech světa, jako je Sýrie a Afrika. A jakýkoliv další konflikt mu nahrává v jeho plánech rozdělit a zničit demokratickou Evropu,“ upozornil náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec a vojákům, kteří reprezentovali zájmy ČR v zahraničí, poděkoval.

„V zahraničí jste odvedli skvělou práci. Osobně ji oceňuji, ale váží si jí také naši koaliční partneři a česká veřejnost. I díky vám se armáda těší obrovské důvěře,“ vyzdvihl práci vojáků náčelník Generálního štábu generálmajor Karel Řehka, podle něhož jsou zkušenosti ze zahraničí neocenitelné a vojáci na ně budou vzpomínat celý život.

Definitivně tak bylo ukončeno nasazení v pořadí druhé jednotky, kterou do Litvy vyslal strakonický útvar. Vojáci zde působili od února do července letošního roku. Byli součástí mezinárodního bojového uskupení, jež v zemi působí v rámci takzvané Alianční předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence).

Foto: prap. Petr Dohnal

Autor: převzato z webu MO

Fotogalerie