Military Death March spojil národy bojového uskupení v Litvě

foto1.jpg
  • 25.11.2022
  • Jana Samcová

Červeno-modro-bílé dýmovnice v barvě české vlajky odstartovaly 17. listopadu 2022 v litevské Rukle dálkový pochod s názvem Military Death March. Strakoničtí vojáci organizují tento pochod v České republice již od roku 2013, ale jelikož jsou v současné době součástí 12. rotace alianční mise předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence), rozhodli se udržet tradici i na území Litvy.

Dýmovnice v barvách české vlajky pochod odstartovaly

Cílem Military Death March je uctít památku žen a dívek, jež zahynuly během „pochodu smrti“ dlouhého přes 700 kilometrů. Ten byl zahájen koncem ledna 1945 v koncentračním táboře Grünberg a skončil 4. května téhož roku ve Volarech na Šumavě. Zde se také nachází hřbitov s devadesáti pěti kamennými pomníčky a s památníkem – sochou, znázorňující torzo ženy.

Pochod mimo Českou republiku neproběhl poprvé. Kolegové ze Strakonic uspořádali Military Death March v loňském roce v rámci 10. rotace eFP s účastí téměř 500 vojáků. Letošní účast byla více než dvojnásobná, uctít památku obětí druhé světové války přišlo přes 1000 vojáků mnohonárodního bojového uskupení. „Počet účastníků předčil veškerá naše očekávání. Jsme rádi, že naše několikaměsíční úsilí vložené do organizace této akce, se vyplatilo,“ řekli pořadatelé rotmistr I. L. a rotný L. M.

Účastníci si mohli vybrat z několika tras – 16 kilometrů (Symbolic), 32 kilometrů (Walking) nebo 48 kilometrů (Extreme), která měla nejvyšší účast - téměř 400 vojáků. Poslední možností bylo trasu v délce 32 kilometrů projít s plnou výstrojí a výzbrojí o celkové váze minimálně 25 kilogramů. Tato kategorie byla určena pro dvojice a byla soutěžní, hodnotícím kritériem byl čas. „Tahle akce přímo vybízela k tomu, abychom šli takzvaně v plné polní. Chtěli jsme se umístit co nejlépe, ale i když to nebyla první desítka, myslím, že se nám to povedlo – 13. místo ze 132 soutěžních týmů není zase tak špatné,“ říká četař I. B. Se svým kolegou se shodují na tom, že oběti holokaustu, ale i všechny padlé za druhé světové války, je třeba si pravidelně připomínat.

„Na druhé straně je také důležitá reprezentace Armády České republiky v mezinárodním prostředí,“ dodává desátník T. B. A ta se povedla na sto procent, jak dokazují i slova velitelky českého úkolového uskupení, majorky Petry Pihera: „Military Death March měl u všech zúčastněných národů mimořádný úspěch. V průběhu celého pochodu byla vidět na všech úrovních vzájemná spolupráce, což je v tomto prostředí velmi důležité. Hlavním úkolem pro všechny bylo dojít do cíle, ale i ti, kteří závod nedokončili, se mohli alespoň na chvíli stát součástí naší historie. Na závěr bych chtěla poděkovat českým vojákům za skvělou organizaci, bez které by tento pochod nemohl být zrealizován.“

  • Logo Military Death March tvoří lebka se zkříženými hnáty, která symbolizuje smrt. Ostnatý drát okolo je symbol nevinných žen a dívek, které během pochodů smrti umíraly v hrozných podmínkách.

Foto: 3. ÚU AČR eFP GBAD Litva

Autor: kapitánka Lucie Machorková

Fotogalerie