- 30.11.2024
Komplexním cvičením od 20. do 22. listopadu ve výcvikovém prostoru Adaži v Lotyšsku završila svou přípravu četa Force Protection 2. úkolového uskupení Armády ČR. Absolvovala tak intenzivní vojenský výcvik Air Warrior zaměřený na areomobilní operace, náročné přesuny v neznámém terénu, přepady stacionárního cíle a vedení boje v budově.
Česká jednotka spolupracovala nejen s kanadskými piloty vrtulníků Bell CH-146 Griffon, kteří ji přepravovali na místo určených úkolů, ale také s lotyšským průzkumným týmem. Ten jí umožnil využít drony na průzkum terénu a pozorování zájmových objektů. V neznámém prostoru se četa musela nejdříve rychle a efektivně zorientovat, také se skrytě a bezpečně přesunout k objektu, a přitom se ještě musela zvládnout vyhnout hlídkám nepřítele. Ty se v prostoru pohybovaly a měly za úkol četu odhalit. Vojáci během cvičení pozorovali zájmový objekt průzkumnou skupinou i za pomoci dronů, které poskytly klíčové informace pro upřesnění plánu pro provedení přepadu.
Rychlost a preciznost přispěla k eliminaci nepřítele
Důležitým momentem výcviku byla izolace objektu, zabezpečení přístupových cest k němu a samozřejmě jeho přepad. Během přepadu četa čelila nejen odporu nepřítele uvnitř objektu, ale také časovému tlaku. Nepřátelská strana disponovala jednotkou rychlé reakce (QRF) připravenou zasáhnout a posílit obranu. Díky rychlému a preciznímu provedení byli všichni protivníci eliminováni a jednotce se tak podařilo úspěšně zajistit zpravodajský materiál a komunikační prostředky nepřítele.
Po dokončení přepadu následoval skrytý přesun na dlouhou vzdálenost do místa, kde vojáky opět vyzvednul vrtulník a přepravil zpět na základnu. V této fázi operace byla četa opět vystavena hrozbě nepřátelských mobilních hlídek, které po ní pátraly.
Mezinárodní spolupráce jako klíč k úspěchu
Cvičení Air Warrior opět prokázalo důležitost mezinárodní spolupráce a sdílení zkušeností. Spojení schopností českých, lotyšských a kanadských vojáků umožnilo provádění komplexních operací a přineslo cenné poznatky pro budoucí nasazení jednotky. Použití moderních technologií, například dronů, přístrojů nočního vidění a dalších pozorovacích prostředků, a součinnost s vrtulníkovou jednotkou přispěly k efektivnímu a úspěšnému průběhu výcviku.
„Jsem nesmírně hrdý na přístup naší čety k tomuto komplexnímu výcviku. Všichni vojáci prokázali vysokou míru profesionality, odhodlání, vytrvalosti a připravenosti po taktické i fyzické stránce. Zároveň chci vyzdvihnout výbornou spolupráci s lotyšským průzkumným týmem, který nám poskytl neocenitelnou podporu s jejich průzkumnými drony, a skvělý přístup a vstřícnost kanadských pilotů vrtulníků. Bez těchto partnerů by nebylo možné dosáhnout takové kvality výcviku,“ uvedl řídící výcviku nadporučík M. B.
Vojáci jsou prověřeni ve všech směrech
„Realističnost a komplexnost tohoto výcviku byly na výborné úrovni a dokonale prověřily naše vojáky ve všech směrech. Museli čelit náročným situacím, které vyžadovaly precizní týmovou spolupráci, rychlé rozhodování a jejich maximální nasazení. Tento typ přípravy je neocenitelný a posouvá schopnosti naší jednotky o velký krok dopředu,“ dodal rotný L. M., zástupce velitele čety, který jednotce při cvičení Air Warrior velel.
Četa Force Protection 2. úkolového uskupení Armády ČR v Lotyšsku opět potvrdila svou připravenost čelit i těm nejnáročnějším výzvám. Realizace celého výcviku českou jednotkou navíc ukázala vysokou úroveň plánování a vedení složitých operací s vojáky partnerských států v rámci NATO.
Foto: CZE PAO Team
Autor: CZE PAO Team