Kredity jako motivace pro vstup do aktivní zálohy? Mohou přesvědčit váhající studenty, míní strakonický záložák

Ondrej Simek
  • 7.9.2023
  • Jana Samcová

Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy přišla se zajímavou novinkou. Od nového akademického roku nabízí studentům za účast na cvičeních aktivní zálohy kredity, tedy body potřebné k úspěšnému absolvování studia. „Nebude to jediný důvod, proč by někdo vstupoval do aktivní zálohy, ale může to motivovat studenty, kteří o tom již dříve uvažovali,“ míní svobodník Ondřej Šimek, dvaadvacetiletý student Právnické fakulty, který je zároveň členem strakonické jednotky aktivní zálohy.

Vojenskou uniformu obléká něco přes rok. Vstup do aktivní zálohy bral jako výzvu a slibuje si od ní nové zkušenosti. „Základní vojenskou přípravu by si měl vyzkoušet každý, zejména v dnešní době,“ je přesvědčený Ondřej Šimek.

Přínos vidí v disciplíně

„Je to jiné, než v civilu a myslím, že současné mládeži vůbec neuškodí, když získá trochu disciplíny,“ tvrdí Šimek. Stejný názor mají i jeho blízcí, kteří ho v rozhodnutí, stát se vojákem v záloze, podpořili: „Všichni to vzali celkem v pohodě, až na babičku, ta z toho moc nadšená nebyla,“ prozrazuje s úsměvem.

Z vlastní zkušenosti ví, že skloubit studium na vysoké škole s výcvikem bývá někdy obtížné. „Letos jsem měl hodně zkoušek i v průběhu semestru, v červnu jsem se nedostal na výcvik kvůli zkouškovému období,“ líčí Ondřej Šimek. „Věřím ale, že příští semestr již nebude tolik časově náročný a výcviku se budu moci účastnit častěji,“ doufá student, který v říjnu nastupuje do čtvrtého ročníku práv na Karlově univerzitě.

Za výcvik dostanou kredity

Fakulta sociálních věd nově nabízí volitelný předmět, za který je možné získat kredity. Aby student předmět splnil, musí absolvovat alespoň sedm dní výcviku jako člen aktivní zálohy. Ačkoliv se jedná o iniciativu Fakulty sociálních věd, předmět si mohou zapsat i studenti z ostatních fakult Univerzity Karlovy.

Podle Šimka to může motivovat studenty, kteří již o vstupu do aktivní zálohy uvažovali, ale zatím se k tomuto kroku neodhodlali. „Kredity navíc jistě ocení studenti prvních a druhých ročníků. Mohou si vytvořit tzv. kreditový polštář, který jim může pomoci přehoupnout se přes první dva roky studia, jež patří mezi nejtěžší,“ vysvětluje.

Zájem studentů, zapojit se do obrany státu, by podle něj mohla podpořit i finanční motivace: „Skvělé by bylo alespoň malé stipendium, ale nevím, jestli je to vůbec reálné,“ krčí Šimek rameny. Pomoci by mohlo také to, aby školy všeobecně tolerovaly absence studentů, kteří se účastní výcviku aktivní zálohy. „Já osobně jsem s tím nikdy problém neměl. Vyučující mi vycházejí vstříc. Vím ale od jiných studentů, že měli problém uvolnit se z výuky,“ dodává svobodník Ondřej Šimek.

Svobodník Ondřej Šimek

Pochází ze Strakonic. Je mu 22 let. Bývalý absolvent strakonického gymnázia studuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Mezi jeho koníčky patří sport – zejména fotbal.

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie