Jízda ve vojenském pásáku i sestřelování nepřátelských letadel. Strakoničtí vojáci chystají pro veřejnost nevšední akci

foto1.jpg
  • 15.8.2023
  • Jana Samcová

Sestřelit na trenažéru nepřátelské letadlo, řídit bojové pásové vozidlo nebo základy sebeobrany – to vše si lidé vyzkoušejí na akci Vojákem na zkoušku, kterou připravuje 25. protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích. Nevšední akce proběhne v pátek 13. října, zájemci se ovšem musí nejpozději do 30. srpna přihlásit.

Účastníci akce Vojákem na zkoušku zažijí jízdu v bojovém pásovém vozidle

„Akce je určena lidem, kteří uvažují o službě v Armádě ČR nebo aktivní záloze. Nezávazně si tak mohou vyzkoušet, co obnáší vojenská profese,“ uvedl velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger.

Pod dohledem zkušených armádních instruktorů podstoupí civilisté vojenský výcvik. Cvičit budou bojové drily i boj zblízka. Vyzkoušejí si i to, jak se poskytuje první pomoc raněným vojákům v boji.

Nahlédnou pod pokličku služby protiletadlovců

Protože akci organizuje protiletadlový pluk, jehož hlavním úkolem je chránit vzdušný prostor České republiky, nechají vojáci zájemce nahlédnout i pod pokličku jejich odbornosti, tj. pozemní protivzdušné obrany. Civilisté se tak seznámí s radiolokační technikou a raketovými systémy. Pomocí radaru si vyzkoušejí zachytit a rozpoznat nepřátelské letadlo a na trenažéru protiletadlového kompletu si jej zkusí cvičně sestřelit. Na vlastní kůži také poznají, s jakou přesností vojáci manipulují s jeřábem, pomocí kterého nabíjejí rakety na odpalovací zařízení. V neposlední řadě si prohlédnou také speciální vozidla, kterými strakoničtí vojáci disponují.

Akce se mohou zúčastnit lidé starší 18 let, kteří nejpozději do 30. srpna zašlou přihlášku na e-mail tid25plrp@army.cz. Další informace, včetně formuláře přihlášky, jsou k dispozici na webových stránkách 25. protiletadlového raketového pluku https://25plrp.army.cz.

Akce se uskuteční již posedmé

Podobný program pro civilisty chystá strakonický útvar již posedmé. Poprvé akce proběhla v srpnu v roce 2018. V roce 2019 zavítali zájemci do strakonických kasáren dokonce dvakrát – v březnu a srpnu. Od roku 2020 organizuje útvar akci pravidelně jednou za rok, zpravidla na podzim. Celkem touto akcí prošlo již 188 zájemců, z čehož 38 bylo žen.

Foto: SkKySIO

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie