Jihočeský student se přihlásil do stipendijního programu MO kvůli jistotě zaměstnání

První stipendista
  • 29.2.2024
  • Jana Samcová

Zdeněk Klásek je prvním studentem v Jihočeském kraji, který se přihlásil do stipendijního programu Ministerstva obrany. Za to, že jej ministerstvo bude během studia finančně podporovat, se zavázal k tomu, že po škole nastoupí do armády a vydrží zde alespoň dvojnásobek doby, po kterou mu bude stipendium poskytováno. U 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích s ním již počítají na jednu z pozic u moderního zbraňového systému SPYDER.

Zdeňkovi je 16 let a pochází z Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku. Studuje Střední odbornou školu elektrotechnickou v Hluboké nad Vltavou. O stipendijním programu se dozvěděl od zástupce rekrutačního pracoviště, když navštívil jejich školu. „Ze začátku jsem byl na vážkách, ale pak jsem se chopil příležitosti. Rozhodla jistota zaměstnání i samotné stipendium,“ sdělil Zdeněk Klásek.

Po škole by rád pracoval jako technik. „Zajímají mě přístroje. Jak to vypadá, jak to uvnitř funguje,“ prozradil na sebe s tím, že praxe v dílně společně s matematikou patří mezi jeho oblíbené předměty ve škole. 

Ve škole má jedničky, dvojky

Jestli se bude učit alespoň tak dobře jako dosud, čeká jej pěkné stipendium. Ve škole má vesměs jedničky a dvojky, žádné horší známky domů nenosí. Ve volném čase chodí do posilovny, občas si zahraje fotbal nebo florbal. Stejně jako ostatní zájemci o službu v armádě musel absolvovat fyzické testy. „Byl jsem na to připravený, nepřišlo mi to těžké,“ zhodnotil Zdeněk.

Protože není plnoletý, musel smlouvu o poskytování stipendia podepsat i jeho otec Libor Klásek. Jako největší výhodu stipendijního programu vnímá to, že syn bude mít po škole jisté zaměstnání. „V regionu, kde žijeme, není situace moc dobrá. Syn teď potřebuje do školy brigádu a nemůže ji sehnat,“ kroutí hlavou Libor Klásek.

Netradiční dárek k Vánocům

Podpisu smlouvy přihlížel i Zdeňkův dědeček. O tom, že vnuk chce využít stipendijní program, se dozvěděl o Vánocích. Přestože sám na dobu základní vojenské služby vzpomíná s rozpaky, od jeho rozhodnutí jej nezrazoval. „Důležité je, aby člověk dělal práci, která ho baví. A jestli jej služba v armádě chytne a bude pro něj zajímavá, co může být lepšího,“ uzavřel Zdeněk Klásek starší.

Co je stipendijní program MO

Stipendijní program MO je určen žákům, kteří studují denní formou na střední škole nebo učilišti obor, který lze uplatnit v Armádě ČR. Přihlásit se mohou i studenti, kteří zatím nedosáhli plnoletosti. Základní podmínkou je občanství ČR, trestní bezúhonnost, zdravotní a psychická způsobilost a fyzicky přiměřená zdatnost.

MO uzavírá se studentem smlouvu o poskytování stipendia. Jeho výše se odvíjí od studijních výsledků. Student obdrží minimálně 4 000 Kč měsíčně, jestliže nebude mít na vysvědčení žádnou pětku a v odborném výcviku bude hodnocen nejhůře trojkou. Dostat může maximálně 5 000 Kč měsíčně, pokud bude mít průměr známek na vysvědčení lepší než 3,0. Aby student získal stipendium, nesmí mít sníženou známku z chování.

Student se na oplátku ve smlouvě zavazuje k tomu, že nejpozději do 10 dnů po obdržení maturitního vysvědčení/výučního listu požádá o povolání do služebního poměru vojáka z povolání a setrvá v něm po dobu odpovídající dvojnásobku doby, po kterou mu bylo stipendium poskytováno. Více informací o stipendijním programu MO lze nalézt na webu www.doarmady.cz.

 

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice