Generál Řehka navštívil naše vojáky v Litvě

foto1.jpg
  • 27.8.2022
  • Jana Samcová

Tento týden zavítal náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálmajor Karel Řehka za vojáky do Lotyšska a Litvy. Do Litvy na základnu Rukla přijel za odborníky 3. úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany tzv. GBAD. Na základně Adazi v Lotyšsku navštívil vojáky 9. úkolového uskupení, jehož jádro tvoří zesílená pontonová četa.

Úvodní setkání na základně v Rukle s veliteli (zleva) – mechanizované brigády Iron Wolf bojového uskupení eFP a 3. úkolového uskupení GBAD

„Našim příspěvkem v Alianční předsunuté přítomnosti eFP posilujeme schopnosti a připravenost bránit naše spojence a tím pádem i sami sebe,” vysvětlil generálmajor Karel Řehka. Lotyšsku například poskytujeme ženisty, kteří jsou teď v mezinárodním uskupení potřeba a z Litvy chrání vzdušný prostor naše stíhací letectvo.

Návštěva v Litvě

Generálmajor Karel Řehka se hned v úvodu přivítal s velitelem 12. rotace mnohonárodního bojového uskupení eFP podplukovníkem Marcem Maulbeckerem, kterého doprovázel velitel mechanizované brigády Iron Wolf plukovník Aurelijus Motiejunas. Společně s velitelkou českého kontingentu majorkou Petrou Pihera diskutovali o vzájemné spolupráci a přínosu výcviku v mezinárodním prostředí s jednotkami ostatních aliančních partnerů.

Během národního programu představila majorka Pihera strukturu, hlavní úkoly, probíhající výcvik a jednotlivé druhy techniky, kterými 3. úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany (tzv. GBAD – Ground Based Air Defence) disponuje. Součástí byla i statická ukázka hlavního zbraňového systému jednotky, protiletadlového raketového kompletu RBS-70. Generál Řehka měl možnost si raketový komplet prohlédnout zblízka a udělat si komplexní představu, jaké možnosti zbraň nabízí. „Děkuji za profesionální práci, kterou děláte, a za skvělou reprezentaci naší země v zahraničí. Kamkoliv přijdu, slyším jen samou chválu. Jsme na vás hrdí,“ řekl Řehka na závěr setkání s vojáky v Litvě. Poté pokračoval na oficiální návštěvu velitele armády Litevské republiky generálporučíka Valdemara Rupšyse.

Návštěva v Lotyšsku

Na základně v Adazi se generálmajor Karel Řehka setkal s velitelem kanadského mnohonárodního bojového uskupení eFP podplukovníkem Jessem van Eijkem a velitelem lotyšské mechanizované brigády plukovníkem Sandrisem Gaugersem. Během národního programu představil velitel české jednotky kapitán Jan Rejmont strukturu, aktuální úkoly a vybavení ženijních specialistů.

Vojáci zesílené pontonové čety jsou nasazeni v Lotyšsku od letošního července. Jejich úkolem je zabezpečit jednotkám eFP ženijní podporu při překonávání vodních překážek. Češi působí v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP společně se zástupci dalších deseti států jako jsou Albánie, Island, Itálie, Černá Hora, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Severní Makedonie od června 2018.

Foto: autor

Autor: kapitánka Lucie Machorková

Fotogalerie