Den s vojáky láká na akrobacii vrtulníku i tankovou bitvu

Den s 25. protiletadlovým plukem
  • 20.5.2024
  • Jana Samcová

Atraktivní dynamické ukázky ve vzduchu i na zemi slibuje Den s 25. protiletadlovým plukem, který se uskuteční v sobotu 25. května od 9.00 do 13.00 hodin na letišti ve Strakonicích. Návštěvníci se mohou těšit na průlet bojových letounů JAS-39 Gripen, vrtulník Mi-171š i vrtulník W-3A Sokol, který se na nebi představí v roli záchranáře i akrobata. Novinkou bude tanková bitva, kterou předvedou místní RC modeláři. Strakoničtí vojáci na akci představí i zbrusu novou techniku a zbraně.

Kolem 10. hodiny by měl na letiště dosednout vrtulník Mi-171š, který si návštěvníci budou moci až do 13. hodiny zblízka prohlédnout. Na 11. hodinu je plánován průlet stíhacích letounů Gripen a krátce na to by měla proběhnout atraktivní letová ukázka vrtulníku W-3A Sokol. Součástí ukázky budou prvky vysoké techniky pilotáže. Diváci se tak mohou těšit na parádní podívanou, kdy vrtulník předvede obraty až na hranici svých možností – při některých manévrech bude dosahovat přetížení až 2,5 G. 

Posádka vrtulníku dále předvede záchranu osoby z nepřístupného terénu. K vidění budou všechny techniky vysazení a vyzvednutí, tedy slanění, let se záchranáři v podvěsu a vyzvednutí osoby pomocí palubního jeřábu.

Na letišti se odehraje tanková bitva

Novinkou mezi pozemními ukázkami bude tanková bitva, kterou předvedou členové ASK Strakonice RC Modeláři. V ostré akci tak představí modely tanků v měřítku 1:6, které jsou k nerozeznání podobné opravdové vojenské technice. 

Poprvé bude na strakonickém letišti k vidění obrněné vozidlo TITUS, které ke své práci používají armádní spojaři, i nové pistole a kulomety, na které strakoničtí vojáci aktuálně přecházejí. 

Chybět nebudou ani oblíbené ukázky boje zblízka či ukázka z výcviku služebních psů, kterou se svými čtyřnohými parťáky předvedou vojenští policisté. Vystoupí mažoretky a své dovednosti ukážou i strakoničtí hasiči.

Návštěvníkům se na akci budou věnovat také zástupci Policie ČR, Městské policie a tým silniční bezpečnosti BESIP. Techniku, zbraně a vybavení vojáků z druhé světové války představí členové klubu vojenské historie Čeští lvi z Českých Budějovic. Se svými vozidly a motorkami dorazí i členové strakonického Veteran car clubu. Na akci budou dále přítomni zástupci z českobudějovického rekrutačního pracoviště a brněnské Univerzity obrany, kteří budou odpovídat na dotazy zájemcům o službu v armádě, aktivní záloze nebo zájemcům o studium na vojenských školách. Návštěvníci se mohou rovněž těšit na tradiční "rakeťácký" guláš.

Vstup na akci je zdarma.

 

Foto: Jan Kouba, archív 21. zTL, kapitánka Jana Samcová, archív 25. plrp

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice