Čeští protiletadlovci na misi v Litvě chrání tankové jednotky před útoky ze vzduchu

foto3.jpg
  • 29.11.2021
  • Jana Samcová

Strakoničtí vojáci mají za sebou čtyři měsíce v alianční misi předsunuté přítomnosti v Litvě. Protože to je historicky poprvé, co vyčlenili samostatnou jednotku do zahraniční operace, získávají díky nasazení v Pobaltí cenné zkušenosti. Hlavní přínos vidí vojáci ve spolupráci s pozemními jednotkami ostatních armád NATO.

Úkolem vojáků je zabezpečovat pozemní protivzdušnou obranu mezinárodnímu bojovému uskupení

Hlavním úkolem strakonických vojáků je těmto jednotkám zabezpečovat pozemní protivzdušnou obranu. Vyzkoušeli si to již při několika společných cvičeních. Tím nejdůležitějším bylo cvičení Iron Wolf, v jehož závěru bylo mezinárodní bojové uskupení, jehož součástí jsou i čeští vojáci, certifikováno, tedy byla potvrzena jeho bojeschopnost.

Hlavní část českého úkolového uskupení tvoří palebná baterie, která je vyzbrojena protiletadlovými raketovými komplety RBS-70 a systémy velení a řízení palby. Právě vojáci této baterie získávají cenné zkušenosti, když působí v bojové sestavě pozemních jednotek, které chrání před útoky ze vzduchu.

Podporují pozemní jednotky

„Během výcvikových aktivit v Litvě procvičujeme spolupráci s pozemními jednotkami, což v České republice necvičíme tak intenzivně. Jsme zapojeni do celého procesu přípravy i provedení operace, to znamená od plánování až po samotné plnění úkolu, kterým je zabezpečení pozemní protivzdušné obrany celého bojového uskupení,“ vysvětlil velitel baterie kapitán T. R., v čem má tato mise pro vojáky největší přínos.

Velitel baterie zároveň prozradil, že přínosem jsou i školení, jež jsou organizována pro velitelský sbor. Vojáci si díky nim prohloubí znalosti, které potřebují pro splnění bojového úkolu. „Mám jedinečnou možnost dozvědět se něco blíže o taktice jednotek pozemních sil, a sice jak při nasazení v otevřeném terénu, tak i při obraně městské aglomerace,“ doplnil kapitán T. R.

Účast české jednotky protivzdušné obrany v Litvě je přínosem i pro alianční kolegy. „Vojáci, kteří zde s námi působí, nemají tolik zkušeností s jednotkou, jež je vyzbrojena protiletadlovým systémem v kategorii velmi krátkého dosahu, kterým my disponujeme,“ uvedl strakonický důstojník. „Většina je tak nadšena z toho, že jsme v sestavě bojového uskupení, a snaží se vytěžit maximum informací o naší taktice, palebných možnostech proti prostředkům vzdušného napadení, včetně působení proti bezpilotním prostředkům,“ potvrdil velitel baterie.

Sport je důležitým pojítkem

Výměna zkušeností neprobíhá jen na poli výcviku. Důležitým pojítkem je i sport. Vojáci z různých aliančních armád se mohou lépe poznat a zároveň změřit své síly při různých soutěžích. Příkladem může být náročná soutěž o nejlepší pěchotní jednotku (v orig. Best Infantry Squad Competition), Murphyho výzva (Murph Challenge) nebo Baltský bojovník (Baltic Warrior). „Všech těchto soutěží se zúčastnili také čeští vojáci. Přestože neměli žádné předchozí zkušenosti, dokázali porazit týmy, které se na tyto soutěže dlouhodobě a cíleně připravují,“ dodal kapitán T. R.

Foto: eFP Litva

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie