Strakoničtí vojáci mají svůj unikátní nůž. Při jeho vývoji tekla krev!

Strakoničtí vojáci mají nově svůj unikátní nůž.
  • 22.10.2023
  • Jana Samcová

Neodmyslitelným symbolem řady jednotek Armády ČR je nůž. Vojáci si jej zpravidla nechávají vyrobit na zakázku s tím, že nůž nese specifické znaky konkrétního druhu vojska a vlastnit jej mohou pouze příslušníci dané jednotky. Svůj specifický nůž mají nově od tohoto týdne i vojáci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Vývoj nože trval rok a půl a bez nadsázky lze říci, že při něm tekla i krev.

„S ohledem na úkoly, které náš druh vojska plní, nelze předpokládat, že by se naši vojáci často ocitali v situacích, kdyby museli vést boj pomocí nožů. Proto naším hlavním záměrem bylo, aby nůž primárně sloužil jako pracovní nástroj a nikoliv jako bojový nůž. Zároveň jsme nechtěli, aby nůž ležel pouze ve vitríně, ale aby jej vojáci skutečně používali,“ objasnil vrchní praporčík strakonického pluku nadpraporčík Zdeněk Chvosta.

Nůž, který pro strakonické vojáky vyrobila firma ANV KNIVES, je oproti jiným vojenským nožům menší, zároveň je lehký, jednoduchý, s dobře propracovanou rukojetí. Je vybaven nouzovým měřítkem na mapu i škrtadlem pro rozdělávání ohně. Protože se jedná o nůž protiletadlovců, lze jej  použít i k uzamčení rakety protiletadlového kompletu RBS-70 pro případnou další manipulaci. „Na noži je vedle označení výrobce uveden znak pluku, motto našeho druhu vojska – Nad námi jen čisté nebe a osobní číslo vojáka, který si nůž objedná,“ potvrdil nadpraporčík Chvosta, že každý nůž tak bude zcela unikátní.

Vývoj nože přišel na třicet stehů

Vývoj nože trval rok a půl, během kterého postupně vzniklo několik verzí. Vojáci i výrobce je intenzivně zkoušeli a testovali. „Nůž měl původně jiné ostří a jeho řezivost byla až strašidelná. Sám jsem se s ním pořezal a nebyl jsem zdaleka sám. Celkem nás to testování přišlo možná na třicet stehů,“ dodal se smíchem nadpraporčík Chvosta. 

Vojáci nůž testovali při výcviku i v soukromí. Nejvíce zabrat mu dal nadporučík Štěpán Štampach, shodou okolností jeden z vojáků, který inicioval myšlenku, aby i protiletadlový pluk měl „svůj“ nůž. „Snažil jsem se vžít do role vojáka, který bude nůž používat například pro přežití v přírodě, tedy pro osekávání nebo řezání větví při stavbě přístřešku, při přípravě stravy a podobně. Zkoušel jsem, jak je schopen řezat měkké a tvrdé materiály, testoval jsem tvrdost a odolnost špičky,“ namátkově zmínil nadporučík Štampach. 

Prototyp nože skončil ve dvou kusech

Že se s pracovním nástrojem rozhodně nemazlil, dokládá i to, že nůž nakonec skončil ve dvou kusech, když jej uzavřel do svěráku a testoval jeho pružnost. „Chtěl jsem prostě vyzkoušet, co nůž vydrží, kam až daleko mohu zajít. Uvědomuji si ale, že tento pokus byl již za hranou toho, k čemu má tento nůž sloužit,“ dodal nadporučík Štampach.

Finální produkt, který vojáci po dlouhém testování odsouhlasili, převzali od výrobce tento týden. „Přál bych si, aby nože vojákům dobře sloužily. Zároveň doufám, že tak vznikla nová tradice, která u vojáků posílí pocit sounáležitosti s naším plukem,“ uvedl vrchní praporčík Zdeněk Chvosta.

Nože se vyrábí ve dvou provedeních – s využitím ocele Sleipner nebo Elmax, obě varianty mohou být se škrtadlem nebo bez škrtadla. Cena nože se pohybuje řádově mezi čtyřmi až šesti tisíci korunami. Obdobný nůž, ovšem bez insignií strakonického pluku, si mohou objednat i zájemci z řad civilní veřejnosti. Pod označením M25 jej už brzy naleznou v nabídce na webových stránkách výrobce. 

 

Foto: autor a nadporučík Štěpán Štampach

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Nový nůž protiletadlovců M25