Protivník, který není vidět. Strakoničtí vojáci během přípravy do mise nesestřelují jen nepřátelská letadla

foto7.jpg
  • 5.4.2022
  • Jana Samcová

Strakonický 25. protiletadlový raketový pluk připravuje již 3. úkolové uskupení do zahraniční operace. Během odborně taktického cvičení, jež proběhlo v uplynulých dvou týdnech v Boleticích na jihu Čech, neprocvičovali vojáci jen ochranu vzdušného prostoru, která je jejich hlavním úkolem, ale například i to, jak čelit kybernetickým hrozbám.

Strakoničtí vojáci cvičili ve spolupráci s vrtulníkovým letectvem

První týden cvičení byl věnovaný zaměstnáním, která vojáci musí splnit před výjezdem do zahraniční operace. Kromě střeleb z ručních zbraní, házení granátů, zdravotní přípravy či výcviku řidičů absolvovali vojáci i školení v oblasti kybernetické bezpečnosti. Vojáci se tak například dozvěděli, jaká platí v misi pravidla pro používání mobilních telefonů nebo jak se mají chovat v prostředí internetu a sociálních sítí. „Během odborné části cvičení, která probíhala v druhém týdnu, jsme vojákům simulovali několik konkrétních incidentů, abychom prověřili, zda-li jsou schopni na ně adekvátně reagovat,“ uvedla majorka Petra Pihera, která velí 3. úkolovému uskupení.

Cvičně sestřelovali stíhací letouny

Jádro uskupení, jež by mělo v průběhu roku střídat druhou rotaci v Litvě, tvoří protiletadlová raketová baterie. Jejím hlavním úkolem v operaci bude zabezpečit protivzdušnou obranu mezinárodnímu bojovému uskupení, jež zde působí v rámci alianční mise předsunuté přítomnosti.

Protivníka strakonickým vojákům během cvičení simulovaly nejen bojové letouny JAS-39 Gripen, ale i bezpilotní vzdušné prostředky – takzvané UAV (Unmanned Aerial Vehicle).

Pod taktickým námětem cvičila také četa podpory, která má na starosti přepravu kontejnerů a materiálu, opravy techniky, doplňování munice a řadu dalších úkolů v oblasti logistického zabezpečení.

Připravovali raněného k leteckému transportu

V Boleticích cvičilo celé úkolové uskupení – od příslušníků štábu, až po palebná družstva. Schopnosti všech prověřily simulované incidenty. Kromě vzdušných a pozemních útoků museli vojáci například ošetřit raněného a připravit jej k leteckému transportu. Čelili dělostřeleckému přepadu nebo útoku chemickými zbraněmi. Řešili i situace, které je mohou potkat v běžném životě na základně, jako je dopravní nehoda, poškozená technika a další.

Výcvik v Boleticích měl vojáky připravit na certifikační cvičení, které je čeká koncem května. Na jeho průběh budou dohlížet zástupci Velitelství pro operace a Velitelství výcviku – Vojenské akademie z Vyškova, kteří budou hodnotit, jestli jsou vojáci do mise dobře připraveni. „Čerpáme zkušenosti od obou předchozích úkolových uskupení. Jejich poznatky jsou pro nás velkým přínosem,“ uzavřela majorka Petra Pihera.

Foto: autor, kapitánka Lucie Machorková a SkKySIO

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie