Home page > Aktuality > Lékaři a sestry mají naše největší uznání, shodují se vojáci, kteří pomáhají v nemocnicích

Lékaři a sestry mají naše největší uznání, shodují se vojáci, kteří pomáhají v nemocnicích

Maskáče vyměnili za ochranné obleky a místo nepřátelských letadel teď bojují se zákeřným virem. Již více než týden pomáhají v nemocnicích na Karlovarsku vojáci, kteří sem dorazili z jihočeských Strakonic.

Část vojáků pomáhá na jednotce ARO karlovarské nemocnice

 

Snaží se pomoct zdravotnickým zařízením, jež kvůli pandemii Covid-19 trápí nedostatek personálu. Celkem deset strakonických vojáků působí v nemocnici v Karlových Varech a pět jich pomáhá v nemocnici v Ostrově.

 

Četař Pavel Nedorost slouží na jednotce ARO karlovarské nemocnice. Ačkoliv v armádě absolvoval kurz první pomoci v boji, setkání s realitou jej zpočátku zaskočilo. „Je velký rozdíl o tom číst a vidět důsledky covidu na vlastní oči. Je to velice zákeřná nemoc,“ prozradil Nedorost, co si uvědomil díky péči o těžce nemocné pacienty.

 

Klobouk dolů před prací zdravotníků

 

Spolu s dalšími vojáky se snaží pomáhat vytíženým zdravotníkům. „Lékaři a sestry mají naše největší uznání. Je neuvěřitelné, s jakým nasazením a profesionalitou pečují o pacienty,“ vyzdvihuje jejich práci četař Nedorost.

 

Na jednotce ARO slouží 12hodinové směny – denní i noční. Každá směna je rozdělená do dvou týmů, které se po třech hodinách střídají u covid pacientů. Stejně jako zdravotníci i vojáci používají neprodyšné obleky a další ochranné pomůcky.

 

Vojáci získávají zcela novou zkušenost

 

Vojáci pomáhají s polohováním pacientům a jejich manipulací při hygieně. „Jsme zde hlavně od hrubé síly, abychom pomohli sestrám s pacienty v umělém spánku,“ doplňuje četař Nedorost. Práci zvládají trénovaní vojáci dobře. „Fyzicky to až tolik náročné není, spíš psychicky. Je to obrovská lidská zkušenost. Na to, co tu vidím, nikdy nezapomenu,“ dodává třicetiletý voják.

 

Různé pomocné práce vykonává i pět vojáků, kteří slouží v nemocnici v Ostrově. Působí na oddělení následné péče, interně a oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče. „Staráme se o pitný režim pacientů, zajišťování stravy z kuchyně, máme na starosti převlékání lůžek, výměnu prádla nebo odnos pytlů s odpadem, pomáháme také při osobní hygieně pacientů a děláme vše ostatní, o co nás personál požádá,“ popisuje nadporučík Josef Kopřiva.

 

Strakoničtí vojáci nepůsobí jen v Karlovarském kraji. Pomáhají také ve strakonické nemocnici a dvou zdejších domovech pro seniory. Dále doplňují chybějící personál v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a v nemocnicích v Rokycanech a Stodu u Plzně. Celkem je nasazeno téměř 60 vojáků.

 

 

Foto: archív 25. protiletadlového raketového pluku

 

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru