Čeští vojáci v Litvě jsou připraveni na cvičení Rising Griffin

foto8.jpg
  • 29.3.2022
  • Jana Samcová

Česká jednotka GBAD, která je součástí mezinárodního bojového uskupení předsunuté alianční přítomnosti v Litvě (eFP) se zanedlouho zapojí do společného cvičení všech aliančních jednotek v místě s názvem Rising Griffin.

Družstvo RBS-70 při výcviku rozvinutí palebného postavení. Přebíjení je jednou z mnoha činností, které vojáci procvičují

Výcvik českých vojáků v Litvě směřuje k prvnímu mezinárodnímu cvičení všech aliančních jednotek. Intenzivně se na něj připravovali jak jednotlivci, tak velitelský sbor. Cílem přípravy bylo prověřit strukturu a funkčnost místa velení baterie i štábu úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany

Přesná střelba i výcvik řidičů

Kontrola zbraní a rektifikace mířidel je základní procedurou, která je nezbytná pro připravenost jednotlivce. Na střelnici čeští vojáci trénovali přesnost střelby z místa, za chůze i z vozidla. Ani výcvik řidičů nezůstal v pozadí. „Procvičovali jsme nejen jízdu v terénu, ale také vyprošťování vozidel nebo odsun vozidla pomocí multiliftu,“ objasnil řídící výcviku rotmistr J. Š. Řidiči zodpovídají nejen za převážený materiál a výzbroj, ale především za vojáky. A proto je nutné, aby zvládli bezpečně projet každým terénem, a to ve dne i v noci. „Z taktických důvodů se v noci jezdí bez zapnutých světel a využíváme přístroje nočního vidění. To zkresluje vzdálenosti a klade mnohem větší nároky na dovednosti řidiče,“ upozornil jeden z řidičů četař P. B.

Sladění jednotky na úrovni družstev i čety

Aby operátor protiletadlového raketového kompletu RBS-70 zaměřil a sestřelil cíl, předchází tomu mnoho úkonů, které musí být zkoordinované a načasované. Každý voják musí vědět, co má dělat, kam a jaké informace předat, a jak na ně reagovat. Nezbytnou součástí výcviku družstev je i taktické zasazení do palebného postavení. „Musíme si vždy najít vhodné místo, které je dobře skryté, aby naše postavení protivník neodhalil. Toto místo zároveň musí umožnit pokrýt co největší palebný sektor,“ objasnil činnost družstva jeho velitel rotný V. K.

Velení je klíčovým prvkem

Výcvik je důležitý i pro vojáky na místě velení. To řídí palebná družstva a je důležitým článkem v procesu obrany vzdušného prostoru. Vojáci na místě velení získávají informace o vzdušném prostoru z radiolokátorů, informace vyhodnocují a na jejich základě vydávají povely jednotlivým palebným družstvům.

Foto: archiv eFP Litva

Autor: kapitánka Tereza Kabourková

Fotogalerie