Home page > Aktuality > Vojenští zdravotníci nacvičovali, jak postupovat při hromadné události

Vojenští zdravotníci nacvičovali, jak postupovat při hromadné události

Operátor na tísňové lince přijímá hlášení o vážné nehodě. Do obytné zóny se zřítil vrtulník. Na místo okamžitě vyrážejí záchranné týmy. Hořící trosky, dým, sténání raněných – tak vypadá místo události. Když je požár uhašen, začíná se s vyprošťováním lidí. Pacienty je nutné roztřídit podle závažnosti zranění. Zdravotnický personál s vypětím všech sil zachraňuje lidské životy. Transportem raněných do zdravotnického zařízení končí na mezinárodním cvičení Tobruq Legacy 2016 nácvik hromadné události.

Do zdravotnického výcviku, který probíhal v rámci cvičení Tobruq Legacy 2016, se kromě slovenských vojáků a hasičů zapojili i Češi. Konkrétně příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku, kteří se v těchto dnech na Slovensku účastní zmíněného cvičení.

Jedním z nich byl praporčík Roman Pošta. Ačkoliv absolvoval řadu nácviků MASCAL (Mass Casualty – mimořádná událost za vzniku velkého množství zraněných), výcvik se slovenskými kolegy hodnotil jako přínosný. „Je rozdíl mezi nácvikem MASCAL, při kterém laicky řečeno cvičíme příjem velkého počtu raněných například v polní nemocnici, a hromadnou událostí, kde zásah probíhá v terénu ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému. Jedno ale mají společné. Při zásahu je kladen velký důraz na organizaci a dodržování stanovených postupů a procedur,“ vysvětlil zdravotnický záchranář.

Sdílejí zkušenosti s aliančními partnery

Jednou z výhod mezinárodního cvičení je podle něj komunikace s vojáky z jiných armád. „Dozvídáme se, jaké používají postupy, jak u nich funguje systém vzdělávání, či jaké mají vybavení,“ uvedl praporčík Pošta. Výměnu poznatků a zkušeností ocenila i jeho kolegyně podplukovnice Ivana Hladíková. „Ve srovnání s ostatními národy se nemáme za co stydět, ale samozřejmě vždycky je co zlepšovat,“ doplnila vojenská lékařka a zároveň prozradila přání českých zdravotníků – mít nadstandardně vybavené sanitky, jako mají slovenští kolegové.

Ačkoliv má za sebou dvě mise v Afghánistánu (v rámci jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru a polního chirurgického týmu v Kábulu), cvičení je i pro ni přínosem. „Zkusit si práci v mezinárodním kolektivu s jiným týmem lidí, než na který jsem zvyklá, a možná si také trochu sáhnout na dno svých sil,“ prozradila svá očekávání od cvičení podplukovnice Hladíková.

Cvičili s americkým vrtulníkem Black Hawk

Zásah při hromadné události nebyl jedinou aktivitou, kterou se vojenští zdravotníci připravovali na hlavní část cvičení, jež startuje tento týden. Ve spolupráci s posádkou amerického vrtulníku Black Hawk procvičovali letecký transport raněného MEDEVAC (Medical Evacuation). 

„Nakládání pacientů do vrtulníku Black Hawk jsme trénovali během mise v Logaru. Ovšem až dnes jsem s ním přímo letěla,“ objasnila podplukovnice Hladíková. Premiéra to byla i pro praporčíka Poštu. „MEDEVAC jsem samozřejmě už nacvičoval, ale zatím jen s vrtulníky, jež má ve výzbroji Armáda České republiky. Jsou to cenné zkušenosti, které mohu využít i při výuce kurzů CLS (Combat LifeSaver), které organizujeme v naší posádce ve Strakonicích,“ uzavřel vojenský záchranář.

 

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru