Úvodní stránka > Aktuality > Vojáci zhlédli výstavu o československých legiích

Vojáci zhlédli výstavu o československých legiích

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku zhlédli ve dnech 7. až 8. června v kasárnách V Lipkách ve Strakonicích výstavu s názvem „Československé legie 1914 – 1920 a vznik ČSR“.

Mezi prvními návštěvníky byli rotmistři Václav Štěpánek a Roman Zobal. „Jsme rádi, že jsme se mohli dozvědět, kam až sahají naše kořeny a na jaké historické tradice navazuje Armáda České republiky,“ uvedl rotmistr Zobal.

Mezi prvními návštěvníky byli rotmistři Václav Štěpánek a Roman Zobal

Výstava pojednává o československých legiích od jejich vzniku v roce 1914 v Rusku až po završení jejich anabáze v roce 1920. „Vzpomenuta je nejen historie tří nejvýznamnějších legií (Rusko, Francie, Itálie), ale také legionářů v srbském, americkém a britském vojsku. V neposlední řadě mapuje politický odboj za druhé světové války na hranicích nově vzniklé republiky na Těšínsku a Slovensku. Celá expozice je doplněna souhrnem válečných událostí v letech 1914 – 1918,“ uvedl Jaroslav Pospíšil ze spolku 1. ETALON, který výstavu strakonickému útvaru zapůjčil.

Výstavu připravila Československá obec legionářská ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Vojenským historickým ústavem Praha a Vojenským ústředním archivem Praha.

 

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru