Vojáci se připravují na Tobruq Legacy, pro české protiletadlovce nejvýznamnější cvičení v tomto roce

uvod.jpg
  • 3.4.2015
  • Jana Samcová

Pod názvem Tobruq Legacy 2015 je plánováno mezinárodní cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany, které se uskuteční od 22. června do 3. července ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku.

Do cvičení, jež bude demonstrovat schopnost dostát závazkům vyplývajících z článku 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně členských států NATO, se kromě českých vojáků zapojí příslušníci ozbrojených sil Litvy, Maďarska, Slovenska a Spojených států amerických. Cvičení tohoto charakteru se bude konat na našem území poprvé a budou jej řídit příslušníci Armády ČR.

„Jedním z hlavních cílů cvičení je sladit činnost jednotek pozemní protivzdušné obrany v rámci mnohonárodnostního úkolového uskupení a zvýšit úroveň interoperability mezi koaličními jednotkami při vedení společné pozemní a protivzdušné operace,“ uvedl plukovník Vladimír Barca, velitel 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, a dodal: „Naši vojáci se zdokonalí v řízení a velení jednotkám pozemní protivzdušné obrany členských států NATO. Získají tak cenné zkušenosti, které mohou využít při nasazení v aliančních operacích.“

Historicky první společné střelby čtyř národů

Vojáci budou cvičit s několika typy palebných prostředků, které k navádění raket na cíl využívají různé principy. Kombinace takových systémů výrazně snižuje možnosti protivníka, aby přijal účinná protiopatření. Čeští vojáci budou využívat protiletadlové raketové komplety RBS-70. Stejný systém, ale staršího provedení, budou používat i Litevci. „Tyto systémy pracují na principu dálkového navedení po laserovém paprsku. Jednotky slovenských a maďarských ozbrojených sil budou používat komplety na principu optoelektronického samonavádění. V případě Slováků se jedná o komplety IGLA, u Maďarů o komplety MISTRAL,“ upřesnil Jaroslav Repko z oddělení logistiky strakonického útvaru.

Cvičení vyvrcholí bojovými střelbami ze zmíněných zbraňových systémů. Poprvé na území České republiky tak v jeden den proběhnou střelby z protiletadlových kompletů z výzbroje čtyř armád. „Jedinečnost spočívá i v tom, že bude využita celá škála cílů, které jsou schopny imitovat široké spektrum soudobých prostředků vzdušného napadení, včetně aktuálních UAV a dronů,“ zdůraznil Repko.

CRC bude testovat protokol JREAP-C vůči jednotce Armády ČR

Američtí vojáci budou během cvičení zabezpečovat přenos dat ze Střediska řízení a uvědomování (tzv. CRC – Control and Reporting Centre) ve Staré Boleslavi do hlavního místa velení cvičících jednotek v Boleticích. „Vzdušná situace bude předávána protokolem JREAP-C (Joint Range Extension Application Protocol), který se používá pro přenos zpráv Link-16 na velké vzdálenosti. Prostředek americké armády provede konverzi dat z Link-16 do protokolu Link-11B, který standardně zpracovává informační systém našeho místa velení,“ řekl kapitán Dan Matějka z oddělení komunikačních a informačních systémů strakonického pluku a dodal: „Nad rámec cvičení budeme testovat technické možnosti jednotlivých národních systémů pro zajištění velení a řízení mnohonárodnostního uskupení.“

V neposlední řadě cvičení vynikne i množstvím zdrojů vzdušné situace. Informace o tom, co se děje ve vzdušném prostoru, budou vojáci získávat jak z CRC ve Staré Boleslavi, tak z prostředků rozmístěných na Boleticích – řídícího a naváděcího radiolokátoru SURN CZ, průzkumného čidla ReVISOR, maďarského prostředku MCP a amerického radaru SENTINEL. „Budeme testovat, jakým způsobem proběhne korelace vzdušných cílů a jak si naše systémy poradí s tímto širokým spektrem zdrojů,“ uzavřel kapitán Matějka.

Foto: autor, Jan Kouba a archív maďarských ozbrojených sil

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

foto1.jpg

foto2.jpg

foto3.jpg

foto4.jpg

foto5.jpg

foto6.jpg

foto6.jpg

foto7.jpg