Strakoničtí vojáci zahájili přípravu do zahraniční operace

foto1.jpg
  • 12.9.2020
  • Jana Samcová

Jednotky Armády České republiky působí v Pobaltí v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence). Součástí bojového uskupení, jež působí v Litvě pod vedením Německa, se od července příštího roku stane jednotka pozemní protivzdušné obrany. Strakoničtí vojáci, tvořící jádro této jednotky, absolvovali od 7. do 11. září na Oldřichově první slaďovací výcvik.

Strakoničtí vojáci při výcviku na Oldřichově

Přestože řada z nich má bohaté zkušenosti z působení v zahraničí, budou poprvé stavět úkolové uskupení do zahraniční operace. To bude působit na litevské základně Rukla od července 2021 do ledna 2022. „V souladu s konceptem alianční předsunuté přítomnosti se budeme podílet na kolektivní obraně NATO v prostoru nasazení v době míru, krize a případně konfliktu,“ přiblížil úkol jednotky její velitel major Roman Dvořák.

Strakoničtí vojáci budou přispívat k zabezpečení protivzdušné obrany bojového uskupení a budou cvičit společně s jednotkami z dalších zemí Severoatlantické aliance. „Výcvik bude veden na reálných cílech v rámci přímé bojové podpory jednotek alianční předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence), Sil velmi rychlé reakce NATO (takzvané VJTF – Very High Readiness Joint Task Force) a Baltic Air Policing,“ doplnil major Dvořák.

Ladili taktické postupy

Vojáci cvičili v uplynulých dnech na Oldřichově, aby ujednotili taktické postupy. „Bylo potřeba sladit jednotlivá družstva a místo velení baterie s četou ochrany. Procvičovali jsme taktické postupy palebné jednotky a ověřili také standardní operační postupy místa velení baterie,“ přiblížil náplň komplexního výcviku major Roman Dvořák.

V reálu tak vojáci procvičovali nejen boj se vzdušným protivníkem, ale také činnost při pozemních incidentech. Museli například reagovat na nastřelení jednotky, zvolit správný postup při nálezu nevybuchlé munice nebo improvizovaného výbušného zařízení, museli ošetřit zraněného kolegu a nacvičovali další věci, jež mohou nastat při operačním nasazení.

Strakonický útvar vyšle do Litvy jednotku, která drží třetím rokem hotovost pro Síly rychlé reakce NATO. Na spolupráci s jinými aliančními jednotkami se české úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany připravuje podle programu NATO – TACEVAL (Tactical Evaluation). Jednotku čeká náročná, více než půlroční příprava, kterou příští rok v červnu završí závěrečná kontrola před výjezdem do zahraničí z Velitelství pro operace.

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie