Strakoničtí vojáci během výcviku v horách překonávali nástrahy přírody

foto1.jpg
  • 2.3.2020
  • Jana Samcová

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku drží třetím rokem hotovost pro alianční Síly rychlé reakce. V případě potřeby tak mohou být nasazeni kdekoliv na světě. Minulý týden proto v Krkonoších nacvičovali, jak se pohybovat v horském terénu a překonávat nástrahy přírody při operačním nasazení.

Vojáci absolvovali náročné přesuny horským terénem.

Speciálního výcviku se zúčastnil i desátník Jakub Mondl. Jako bývalý trenér běžeckého lyžování mohl při výcviku uplatnit své zkušenosti ze sportu, přesto jej hodnotil jako náročný. „Při přesunech jsme se pravidelně střídali ve vedení skupiny. Každý si tak vyzkoušel náročnost prorážení stopy v hlubokém sněhu,“ prozradil strakonický voják. „Byl to jeden z nejtěžších kurzů, které jsem absolvoval. Obohatil nás, protože byl hodně prakticky zaměřený,“ uvedl desátník Mondl.

Náročnost potvrdil i poručík Jan Doležal, který výcvik v nejvyšším českém pohoří vedl. „Vojáci absolvovali přesuny na skialpinistických lyžích a sněžnicích. Každý den urazili kolem dvaceti kilometrů, při přesunech navíc plnili další úkoly. Nacvičovali transport raněného do prudkých svahů a na velkou vzdálenost. Poslední noc výcviku strávili venku ve sněhovém záhrabu, který předtím vlastnoručně tři hodiny budovali,“ popsal poručík Doležal aktivity, které důkladně prověřily fyzičku vojáků.

Důraz kladli na bezpečnost

Hlavním cílem výcviku bylo naučit vojáky, jak se mají bezpečně pohybovat v horském terénu. K tomu patří také plánování přesunů a základy meteorologie. Součástí výcviku byla i problematika lavinového nebezpečí. Vojáci si prakticky vyzkoušeli metody, pomocí kterých se určuje stabilita sněhové pokrývky na svahu. Nacvičovali také záchranu člověka, který uvízl pod lavinou.

Krkonošské hřebeny věrně vojákům simulovaly náročné podmínky. Orientaci v terénu jim ztěžovala mlha, husté sněžení nebo déšť. Cvičili za silného větru, který místy dosahoval až 70 kilometrů za hodinu.

Výcvik v horách není pro každého

Aby se vojáci mohli věnovat této problematice, musejí splňovat řadu požadavků. Kromě výborného zdravotního stavu a dobré fyzické kondice se musí orientovat i v dalších oblastech. „Jedná se o komplexní výcvik, který kromě problematiky přesunů a pohybu v horském terénu zahrnuje také základy přežití, první pomoc a další dovednosti, jež vojáci potřebují při nasazení v extrémních podmínkách, aby mohli splnit zadaný úkol,“ vysvětlil poručík Jan Doležal.

Většina účastníků absolvovala tento výcvik poprvé, přesto si nevedli špatně. „Jako družstvo se rychle sladili. Byli správně zapálení a zvládli všechny úkoly, které jsem si na ně vymyslel,“ pochválil vojáky poručík Doležal.

Více fotografií naleznete na facebooku 25. plrp.

Foto: nadporučík Jan Toncar a poručík Jan Doležal

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie