Strakonické vojáky čekají poslední střelby z protiletadlových kompletů STRELA-10

foto10.jpg
  • 9.6.2020
  • Jana Samcová

Strakoničtí vojáci se připravují na bojové střelby, jež se nesmazatelně zapíší do historie. Naposledy budou při nich střílet z protiletadlových raketových kompletů S-10M2D, které budou v nadcházejících měsících postupně vyřazeny z výzbroje české armády. Střílet budou i z dalších systémů, celkem plánují vystřílet téměř 80 raket. Střelby se uskuteční již příští týden ve Vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku.

Strakonické vojáky čekají poslední střelby z protiletadlových raketových kompletů S-10M2D

Cíl zachytit! Cíl zničit! Podobné povely se v těchto dnech ozývají na vojenském cvičišti v posádce 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích. Vojáci zde pilují své dovednosti před bojovými střelbami. Každý den zachytí a cvičně sestřelí desítky imitovaných vzdušných cílů. Důraz je kladen nejen na výcvik operátorů, ale i na povelovou techniku a metodiku ke střelbám.

Za normálních okolností by se jednalo o běžný výcvik. Tentokrát je ale něčím výjimečný. Obsluhy kompletů S-10M2D se na bojové střelby připravují naposledy. „Protiletadlové raketové systémy S-10M2D budou postupně vyřazeny z výzbroje Armády ČR. Náhradou za ně obdržíme protiletadlové raketové komplety RBS-70NG s tím, že první část dodávky převezmeme na konci letošního roku,“ uvedl zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Jaroslav Daverný.

Komplety sloužily téměř 40 let

Protiletadlové komplety STRELA-10 (zkráceně S-10) byly zavedeny do výzbroje Československé lidové armády v roce 1983. Disponovaly jimi raketo-dělostřelecké baterie, později raketo-dělostřelecké oddíly, které byly součástí tehdejších vševojskových pluků.

Sloužily u nich celé generace vojáků základní služby i vojáků z povolání. Kapitán Jan Serbus se s komplety S-10 poprvé setkal v roce 1987 při studiu na vysoké vojenské škole. O dva roky později nastoupil k tankovému pluku do Žatce jako technik čety S-10. Součástí jeho práce tak byla mimo jiné i kontrola systémů před bojovými střelbami.

Znali mašiny do posledního šroubku

„Pracovali jsme kolikrát i přes noc, až do rána. Hlavně aby komplety byly zkontrolované, seřízené a připravené pro bojové střelby. Pomáhali jsme také operátorům, protože mašiny jsme znali do posledního šroubku,“ zavzpomínal kapitán Serbus. „Ačkoliv jsme jako technici stáli v pozadí, byli jsme hrdí, když se odstřílelo,“ potvrdil známou pravdu, že armáda je o týmové práci.

Na službu technika vzpomíná moc rád: „Jsem technický typ. Nevadí mi, když mám ruce po lokte v oleji a ve špíně, hlavně že je za mnou vidět kus odvedené práce,“ prozradil s úsměvem kapitán Serbus.

Komplety jsou srdcovou záležitostí

Komplety S-10 provázely celou vojenskou kariéru také nadrotmistra Pavla Skořepu. „Troufám si říct, že pro každého, kdo u této zbraně sloužil, se jedná o srdcovou záležitost. Hodně jsme s těmito komplety zažili a prožili,“ sdělil nadrotmistr Skořepa.

Živě si pamatuje, když poprvé z kompletu střílel. „Byl jsem nervózní, ale to je každý. Všem záleží na tom, aby střelby byly hodnocené výtečně,“ přiznal strakonický voják. „Je to hlavně o drilu. Aby operátor, když usedne do mašiny, dokázal takřka poslepu všechny prvky zapnout a ovládat. A při střelbách se pak soustředil už jen na vzdušnou situaci,“ přiblížil nadrotmistr Skořepa.

Strakoničtí vojáci budou v Doupovských horách střílet nejen z protiletadlových systémů S-10M2D, ale také z kompletů RBS-70 a S-2M.

  • Protiletadlový raketový komplet STRELA-10 (zkráceně S-10) chrání vojska při různých druzích bojové činnosti (i za pochodu) před bojovými letouny, vrtulníky, raketami s plochou dráhou letu a jinými vzdušnými prostředky.
  • Komplet je schopen působit na cíle v přímé viditelnosti, letící maximální rychlostí do 417 m/s a pohybující se ve vzdálenosti do 5 km a výšky 3,5 km. Rakety mohou být odpalovány z místa, krátkých zastávek nebo za pohybu. Raketa je samonaváděcí a umožňuje navedení na cíl ve dvou režimech –  fotokontrastním a infračerveném.
  • Komplet má dvě hlavní části – upravený pásový podvozek obrněného vozidla MT-LB, jež umožňuje překonání vodní překážky plavbou, a zbraňovou část, která se skládá ze čtyř protiletadlových řízených střel 9M37M, jež jsou umístěné v dopravně odpalovacích kontejnerech.
  • Od roku 1996 byl komplet několikrát modernizován. Poslední modernizace zahrnovala výměnu počítače, zabudování dotykového displeje a upgrade softwaru. Označována je jako S-10M2D/IFF.

Foto: autor, štábní praporčík Josef Peterka a Jan Kouba

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie