Strakonická jednotka VJTF zvládla bojové střelby hodnocené podle programu NATO TACEVAL

foto8.jpg
  • 9.2.2019
  • Jana Samcová

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic mají za sebou náročný rok a ani v tom letošním si neodpočinou. Tvoří totiž jádro úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany, jež česká armáda v letech 2018 až 2020 vyčleňuje do hotovostních sil NATO.

Střelba z protiletadlového raketového kompletu RBS-70 - raketa v prvních fázích letu (skládaná fotografie)

Loňský rok se u protiletadlového pluku ve Strakonicích nesl ve znamení výcviku vojáků, předurčených do aliančních sil. Příprava byla rozdělená na dvě části, národní a mezinárodní. „Hlavním cílem národní přípravy bylo komplexní sladění úkolového uskupení ve všech druzích činností – od aktivace jednotky, přes její přesun do operace, až po samotné vedení boje. Mezinárodní příprava byla zaměřená na sladění Němci vedeného mnohonárodního brigádního úkolového uskupení, jehož jsme součástí. Vrcholem potom bylo nasazení a certifikace všech sil NRF 2019 (NATO Response Force) na cvičení Trident Juncture 2018 v Norsku,“ uvedl major Peter Rabiňák, který velí českému uskupení pozemní protivzdušné obrany.

Strakoničtí vojáci tak v letošním roce drží hotovost v Silách velmi rychlé reakce NATO. V případě jejich aktivace by měli méně než jeden týden na to, aby vyrazili na místo operace, kamkoliv bude NATO potřebovat. Že jsou připraveni plnit úkoly ve prospěch nejrychlejších sil Aliance, potvrdila i nedávná kontrola ze Společného operačního centra Ministerstva obrany.

Vojáci plní úkoly programu NATO TACEVAL

Příslušníci protiletadlového pluku mají před sebou náročné úkoly. Nadále procházejí hodnocením NATO TACEVAL (Tactical Evaluation). Tak bývá u vzdušných sil nazýváno hodnocení, které potvrzuje, že jednotka je schopna plnit úkoly pod velením NATO a zvládne spolupracovat s ostatními aliančními jednotkami. Dosáhnout takového hodnocení trvá řadu let a jednotka je při něm komplexně posuzována z mnoha hledisek.

Tento týden vojáci prošli první částí hodnocení, kterou byly bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů RBS-70. Téměř 40 hodnotitelů z NATO během nich prověřovalo, jestli je jednotka schopna plánovat a připravit se na operaci, že zvládne taktické zasazení a vést protiletadlový boj.

„Obsluhy místa řízení palby byly testovány ze znalostí postupů a schopností rozhodování o zničení cíle. Operátoři přenosných protiletadlových raketových kompletů RBS-70 byli přezkoušeni z rozpoznávání letadel a velmi důkladně byli prověřeni i z obsluhy kompletu pomocí taktických scénářů na simulátoru,“ doplnil major Rabiňák s tím, že další část hodnocení čeká vojáky na podzim.

Foto: rotmistr Radek Kulhánek

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie