Home page > Aktuality > Snímek Anthropoid míří k vojákům. První jej zhlédli protiletadlovci ve Strakonicích

Snímek Anthropoid míří k vojákům. První jej zhlédli protiletadlovci ve Strakonicích

Ještě při závěrečných titulcích vládlo ve strakonickém kinu Oko hrobové ticho. Nový snímek britského režiséra Seana Ellise, pojednávající o přípravě a provedení atentátu na Reinharda Heydricha, silně zapůsobil na příslušníky 25. protiletadlového raketového pluku. Byli jedněmi z prvních vojáků, kteří film v pátek 7. října zhlédli.

Filmové drama z období druhé světové války si nenechal ujít ani Zdeněk Hruška, člen předsednictva Republikového výboru Československé obce legionářské a zároveň předseda strakonické jednoty. Na tehdejší dobu si dobře pamatuje. Žil v Praze s matkou, otec byl celou válku vězněn. V roce 1942 mu bylo sedm let. „V osudný den jsme se byli projít po Praze. Najednou kolem nás projel muž na kole a volal, že došlo k atentátu,“ zavzpomínal Hruška na události z 27. května.

Zdeněk Hruška se s diváky podělil o své zážitky z válečných let

Střílení, kouř a proudy vody

Vojákům, kteří provedli atentát, se podařilo díky pomoci odboje ukrýt. Tajná státní policie jim dlouho nemohla přijít na stopu. „Když jsme se o tři týdny později dozvěděli, že gestapo obklíčilo chrám svatých Cyrila a Metoděje, kde se skrývali parašutisté, běželi jsme tam. Z Vinohrad, kde jsme tehdy bydleli, to nebylo daleko. Zastavily nás zátarasy několik desítek metrů od kostela. Slyšeli jsme střílení, viděli jsme kouř a proudy vody,“ popsal Zdeněk Hruška své dojmy z míst, kde do poslední chvíle bojovali příslušníci našeho zahraničního odboje.

Byli to hrdinové

Film natočený podle skutečné události zanechal ve strakonických vojácích hluboký dojem. „V paměti mi utkvělo odhodlání parašutistů, dokončit svou věc. Ačkoliv měli pochybnosti a uvědomovali si důsledky, které jejich čin může mít pro český národ, splnili rozkaz jako vojáci,“ uvedl nadporučík Václav Randák a dodal: „Myslím, že je potřeba neustále připomínat tento klíčový okamžik druhé světové války pro český národ.“ Zároveň také prozradil, že dobře zná snímek Atentát, který na stejné téma v roce 1964 natočil režisér Jiří Sequens.

Koprodukční snímek Anthropoid se líbil i četařovi Tomáši Roháčovi: „Film je skvěle natočený, velmi působivý,“ zhodnotil další z diváků. Na adresu československých vojáků Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří společně s dalšími výsadkáři provedli atentát na jednoho z nejvýznamnějších mužů Třetí říše, bez váhání řekl: „Byli to hrdinové.“

Vznik filmu podpořilo Ministerstvo obrany ČR. Zásluhu na jeho výsledné podobě mají také odborníci z Vojenského historického ústavu Praha, kteří s filmaři úzce spolupracovali. Po strakonickém útvaru se na snímek mohou těšit i další vojáci. Podle dohody s českým distributorem filmu – společností Falcon – budou bezplatná promítání pro příslušníky resortu obrany následovat i v dalších posádkách.

 

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru