Home page > Aktuality > Civilisté si vyzkoušeli vojenský dril

Civilisté si vyzkoušeli vojenský dril

Taktika, bojové drily, noční výsadek v terénu nebo sestřelování letadel na trenažéru – nejen to zažily čtyři desítky civilistů na akci 25 hodin s 25. protiletadlovým raketovým plukem. Pod dohledem strakonických instruktorů si o víkendu vyzkoušeli, jaké to je být vojákem.

Přesto že se často běhalo, neztráceli civilisté dobrou náladu

 

Kontakt! Nepřítel na dvanácté hodině!,“ křičí Pavla Novotná a plácne sebou do bahna. Málokdo by hádal, že tato zapálená bojovnice je v civilu zdravotní sestrou. „Zkoušela jsem se před časem dostat do armády, ale nebyla volná pozice. Chtěla jsem zjistit, jestli mě stále láká, stát se vojákem z povolání,“ prozradila, proč se přihlásila na akci. „Práci v nemocnici mám ráda, přesto tuto možnost nezahazuji. Beru to jako druhou variantu,“ doplnila Novotná.

 

Spolu s dalšími civilisty si vyzkoušela, co všechno vojáci musí umět. „Nejvíc mě bavily bojové drily a boj zblízka. Nejnáročnější byla manipulace s útočnou puškou BREN. Byla na mě jednoduše moc těžká. Vojáci nám ale vše vysvětlili a pomáhali nám,“ dodala Pavla Novotná.

 

Zkušenost není překážkou

 

Na akci dorazili i lidé, kteří mají s armádou již zkušenosti. „Před čtyřmi roky jsem se chtěl stát příslušníkem aktivní zálohy. Kurz základní přípravy ve Vyškově jsem ale musel předčasně ukončit. Tato akce je pro mě nabuzením. Chtěl bych to opět zkusit, tentokrát ale již k profesionálním vojákům,“ prozradil Tomáš Kocich, jenž na akci přijel až z Františkových Lázní u Chebu.

 

Oživil si tak poznatky z výcviku ve Vyškově. „Nejzajímavější mi přišel noční pochod a základy přežití,“ uvedl mladý muž, který pracuje v tiskárně. „Snažím se sportovat, takže akci jsem zvládal dobře. Čekal jsem, že to bude horší – fyzicky i psychicky,“ zhodnotil Kocich.

 

Sestřelovali cvičně letadla

 

Součástí programu bylo také seznámení s technikou, kterou strakoničtí vojáci disponují. Civilisté si na trenažérech vyzkoušeli, jak se pomocí protiletadlových kompletů sestřelují nepřátelská letadla. Nacvičovali první pomoc v boji, učili se ovládat radiostanice, orientovat se v mapě a řadu dalších věcí.

 

Noc strávili pod přístřešky na vojenském cvičišti Oldřichov. Silně pršelo, navíc museli střežit své postavení. Většina tak spala hodinu, maximálně dvě. Na jejich motivaci se to ale nijak nepodepsalo. „Měli obrovskou snahu, naučit se něco nového a získat nové zkušenosti. Poslouchali, co jim říkáme, a navíc se i sami aktivně ptali,“ pochválil účastníky rotný Ondřej Lepič. Akce byla dobrou praxí i pro něho. „Procvičil jsem se v komunikaci a práci s lidmi, což využiji při své službě u strakonického pluku,“ dodal rotný Lepič, který působí na pozici velitele družstva.

 

Nevšední akci, na kterou se civilisté sjíždějí z celé republiky, uspořádal strakonický útvar počtvrté. Celkem jí prošlo již 138 lidí, z toho 27 bylo žen. Letošního ročníku se zúčastnilo 40 zájemců, mezi kterými bylo 11 žen.

 

 

Foto: autor

 

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru